Autyzm, czyli zaburzenia w interakcjach społecznych

Wieść o narodzinach dziecka w rodzinie, to zwykle bardzo radosna informacja. Zarówno przyszli rodzice, jak i dalsza część rodziny wyczekując na nowego członka rodziny robią różnego rodzaju zakupy, przygotowują się na nadejście nowej małej istotki, mają wiele planów na życie dziecka. Zdarza się jednak, że dziecko rodzi się nie w pełni sprawne psychicznie lub fizycznie. Zwykle, jest to ogromny cios od losu dla całej rodziny.
W XXI wieku bardzo często mówi się o chorobie, która nazywana jest autyzm. Schorzenie to, wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, rozwój i funkcjonowanie dziecka. Dziecko z autyzmem zachowuje się odmiennie od swoich rówieśników lub rodzeństwa, co często jest pierwszym impulsem dla rodziców, aby zacząć szukać przyczyny. Autyzm, to choroba, która powoduje wycofanie społeczne, znacznie utrudnia kontakt pomiędzy dzieckiem, a otoczeniem. Pierwsze objawy rodzice zwykle zauważają do około trzeciego roku życia, kiedy to uwidaczniają się różnice w rozwoju pomiędzy ich dzieckiem, a innymi jego rówieśnikami.
Dzieci z autyzmem mają problem z budowaniem relacji i nawiązywaniem interakcji międzyludzkich. Objawia się, to przede wszystkim poprzez bardzo słabą umiejętność mowy, nie reagowanie na gesty i komunikaty wysyłane przez inne osoby. Dziecko z autyzmem dużo chętniej bawi się same ze sobą, nie chce wchodzić w interakcję z innymi. Sposób zabawy jest także odmienny od tego, który przedstawiają rówieśnicy. Zabawa jest dużo mniej przemyślana, chaotyczna, a przedmioty podczas niej wykorzystywane, nie są używane w sposób społecznie akceptowany przez społeczeństwo. Najczęściej zauważanym przez rodziców objawem autyzmu jest słaby rozwój i zaburzenia mowy oraz brak reakcji na kontakt niewerbalny.
Autyzm, to choroba, która wpływa na funkcjonowanie całego dziecięcego organizmu, a co za tym idzie na rozwój dziecka. Objawy sensoryczne, które mogą zaniepokoić rodziców, to duża wrażliwość na niektóre bodźce fizyczne oraz znacznie zmniejszona na inne. Dziecko z autyzmem, jest także znacznie bardziej pobudzone od zdrowego rówieśnika, co z kolei może przekładać się na dużą nadaktywność, problemy ze skupieniem, a co za tym idzie na problemy w nauce w przyszłości. Dzieci cierpiące na autyzm mają problem z komunikacją interpersonalną, co ma znaczący wpływ na uzewnętrznianie emocji. Często objawia się to nieracjonalnym zachowaniem, w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Choroba ta, powoduje u dzieci duży indywidualizm, nie lubią one, gdy jest im coś narzucane, czynność którą mają wykonać, czy też miejsce ich zabawy, pobytu. Niewielki impuls, chęć narzucenia czegoś kilkulatkowi, może go wprawić w histerię i szał, wywołać skrajne emocje, a co za tym idzie reakcje takie, jak krzyk, płacz, a nawet walenie głową w ścianę.
Zachowania dzieci z autyzmem znacznie odbiegają od dzieci zdrowych, dzięki czemu rodzice i najbliższe otoczenie może szybko rozpoznać objawy choroby. Autyzm jest chorobą, która jak na razie pozostaje nieuleczalna na podłożu przyczynowym. Leczenie autyzmu przebiega przede wszystkim poprzez terapie behawioralne i specjalna formę edukacji, leczenie farmakologiczne, może jedynie łagodzić objawy zaburzeń. Liczne ośrodki specjalizujące się w pracy z dziećmi autystycznymi, posiadają różne formy terapii, dzięki czemu można dopasować taką, która będzie miała najbardziej skuteczny wpływ na dziecko, będzie najbardziej efektywna. Kluczem do sukcesu każdej terapii, jest wczesne rozpoznanie zaburzeń oraz wytrwałość i współpraca osób z najbliższego otoczenia malucha z terapeutom.
Każdy rodzic chce, żeby jego pociecha była zdrowa i szczęśliwa, rozwijała się tak, jak inne dzieci. Różnego rodzaju zaburzenia dotykają ludzką populację i wpływają na ludzkie życie. Warto starannie obserwować dziecko i jego rozwój, a w razie zauważenia niepokojących objawów zgłosić się o pomoc do specjalisty. W XXI wieku chore dziecko nie jest skazane na piętnowanie społeczne, a odpowiednia terapia i leczenie może jak najlepiej pomóc w przystosowaniu pociechy do normalnego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here