Co robić, kiedy dziecko się nudzi?

0
1627

„Mamo, Tato, nudzi mi się!” – czy kiedykolwiek słyszałeś to zdanie, wypowiedziane przez Twoje dziecko? Z pewnością tak. Doświadczył tego każdy rodzic. No ale jak radzić sobie w czasie takiego kryzysu? Jak zainteresować dziecko zabawą? Po jakie akcesoria warto sięgnąć? Bańki mydlane, a może gry planszowe? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Wykaż się kreatywnością

Aby rozwiązać problem nudy u Twojego dziecka, niewątpliwie musisz wykazać się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem. Przygotuj się na to, że Twoje dziecko osiągnęło już tak wysoki poziom nudy, że na każdą Twoją propozycję zareaguje stanowczym „nie!”. To znak, że musisz sięgnąć po specjalne narzędzia i środki. Pokaż dziecku, jak wygląda zabawa, a nie tylko odpowiadaj jednym zdaniem „to może znajdź sobie jakąś zabawę w swoim pokoju”. Bańki mydlane puszczane na ogrodzie? Zbudowanie indiańskiego tipi na balkonie? Wspólnie przygotowany posiłek? Istnieje naprawdę wiele możliwości. Musisz je tylko odpowiednio wykorzystać.

Co jest Ci potrzebne?

Nie wiesz od czego zacząć? W takim razie sięgnij po gotowe rozwiązania. Znakomicie sprawdzą się chociażby, wymienione wcześniej bańki mydlane, takie jak https://manito.pl/pol_m_Zabawki_Banki-mydlane-858.html. Możesz też zaproponować swojemu maluchowi wspólne czytanie książeczki, grę planszową, zabawę w piratów albo w szkołę. Możesz nawet w pewnym stopniu zaangażować dziecko w wykonywanie codziennych obowiązków. W końcu Twój szkrab na pewno chętnie weźmie do ręki młotek albo będzie ci podawał odpowiednie śrubki, podczas majsterkowania w garażu. Jeżeli odpowiednio wszystko zaaranżujesz, interesujące może być nawet wieszanie prania albo odkurzanie.

Zajęcie dostosowane do wieku dziecka

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. O ile bańki mydlane są niegroźne i dostosowane niemal do każdego wieku, zabawa z młotkiem i gwoździami może nie być odpowiednia dla każdego. Bierz pod uwagę możliwości Twojego dziecka. Nie tylko jego wiek, ale przy okazji wzrost i wagę. Poza tym stopniowo zapoznawaj go z „dorosłymi” pracami. Gotowanie w kuchni lepiej zacząć od podawania składników i mieszkania, a dopiero potem przejść do krojenia warzyw ostrym nożem. Jeżeli o kuchni mowa, w sklepach można znaleźć specjalne sztućce dla dzieci, które są bezpieczne dla maluchów, a jednocześnie umożliwiają naukę krojenia i podawania potraw.

Rozwijaj dziecięce zainteresowania

Warto też wsłuchać się w potrzeby swojego dziecka. Najczęściej już w najmłodszym wieku, przejawia ono określone zainteresowania. Czasem bardziej ciągnie je w stronę kuchni, a czasem w stronę majsterkowania. Niekiedy lubi układanki i łamigłówki, a czasem proste zabawy, niewymagające wiele myślenia, a raczej odrobinę kreatywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here