Eleganckie swetry ażurowe – stylowy i wygodny ubiór na każdą porę roku

0
666

Sweter to must-have w niemal każdej garderobie. Gdy tylko nastają chłodne, deszczowe wieczory – najlepszym rozwiązaniem jest wskoczyć w wygodny sweter, w którym od razu robi się lepiej. Jednym z chętniej wybieranych typów są swetry ażurowe, o atrakcyjnej, estetycznej powierzchni. Poniżej opowiemy nieco więcej na temat swetrów ażurowych, skupimy się przede wszystkim na tym – z jakiego materiału powinien być wykonane sweter ażurowy oraz jakie dostępne ich rodzaje znajdziemy w sklepach.

Swetry wełniane – optymalne w wygodzie i izolacji ciepła

Wełna to materiał pod wieloma względami wyjątkowy. Wykorzystywany jest w produkcji odzieży, pościeli oraz innych tekstyliów wykorzystywanych na co dzień. Zdecydowaną zaletą wełny jest jej wysoki poziom izolacji termicznej – co idealnie sprawdza się w okresie niskich temperatur. Wełna izoluje nasz organizm przed utratą nadmiaru ciepła, a zarazem – jest to materiał „oddychający”, który odprowadza wilgoć z powierzchni naszej skóry.

Swetry ażurowe wełniane to pod wieloma względami wybór idealny. Ażurowanie polega bowiem na wykonywaniu delikatnych, powtarzalnych otworów, które tworzą estetyczny wzór na danej powierzchni. Dzięki temu wygląd swetra ulega delikatnej modelacji za pomocą gry światłocieni. Pomimo wprowadzenia otworów w strukturę materiału wełnianego, nie traci on swoich praktycznych, izolacyjnych i termoregulacyjnych właściwości.

Swetry wełniane są ponadto odporne na oddziaływania mechaniczne – gniecenie, rozciąganie, rozrywanie. Dzięki specjalnej budowie włókna wełniane są niewrażliwe na upływ czasu i łatwe w praniu. Swetry ażurowe wełniane mogą być noszone przez lata, bez obaw o ich przedwczesne zużycie.

Eleganckie swetry ażurowe – po jaki materiał sięgnąć?

Jaki rodzaj wełny jest najlepszym wyborem w czasie kupowania swetrów ażurowych? Przede wszystkim – wełna pozbawiona dodatków syntetycznych. Te ostatnie mogą zmienić niektóre praktyczne parametry wełny, jednak z pewnością nie dodadzą jej elegancji. Najlepszym wyborem jest oczywiście wełna czysta i naturalna, z której produkuje się najwyższej klasy eleganckie swetry ażurowe.

Popularne odmiany to kaszmir, moher, merynos i angora. Kaszmir jest typem wełny pozyskiwanym ze specjalnej odmiany kóz. Swetry takie nie są specjalnie drogie, a zarazem – są wyjątkowo miękkie i puchowe. Zaletą tego typu wełny jest wysoki stopień odporności na wilgoć.

Moher jest materiałem jeszcze bardziej puchowym. Jest to typ wełny o miękkiej konsystencji oraz wyjątkowo lekki. Zaletą moheru jest jedwabisty połysk oraz brak tendencji do filcowania.

Wełna merynos jest pozyskiwana z odmiany owiec Merino. Ich włókna są cieńsze niż w przypadku zwykłej wełny, co niweluje zjawisko świądu w kontakcie ze skórą. Dlatego swetry ażurowe wykonane z wełny merynoskiej są często wybierane przez osoby z nadwrażliwą skórą.

Angora to materiał delikatny i w wysokim stopniu sprężysty. Jest produkowany z futra króliczego i niekiedy uzupełniany o wełnę owczą. Zaletą angory jest jej przyjemna w dotyku faktura oraz możliwość łagodzenia dolegliwości skórnych oraz reumatycznych, w przypadku długotrwałego używania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here