Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Pierwsze dni w nowej roli mamy na pewno będą dla ciebie dość trudne i stresujące. Nie mając żadnego doświadczenia w opiece nad dziećmi, będziesz najzwyczajniej w świecie bać się tego, że przez zupełny przypadek zrobisz swojemu maluszkowi krzywdę lub nie dopilnujesz tego, by właściwie się ono rozwijało. Oczywiście ten obowiązek nie powinien spoczywać wyłącznie na twoich barkach. O ile jesteś w związku małżeńskim lub partnerskim, twoja pociecha posiada dwójkę rodziców, dlatego twój mąż czy narzeczony powinien być w tym okresie największym dla ciebie wsparciem i twoją drugą prawą ręką. Oczywiście to ty, jak matka, która nosiła w brzuszku nowego potomka, jesteś teraz dla niego najważniejszą osobą na świecie, jednakże obowiązek wychowania mądrego i zdrowego człowieka spoczywa i na tobie, i na twoim partnerze. Razem powinniście się wszystkiego uczyć. Razem powinniście starać się jak najlepiej zajmować swoim dzieckiem. A jeśli chcesz to robić, musisz poznać odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, bo na pewno zastanawiałaś się już nad tym, kiedy dziecko zaczyna siadać i martwiłaś się, że twoja pociecha zrobi to zbyt późno. Być może już ci się tak wydaje, bo przecież ukończyła już któryś tam miesiąc życia i teoretycznie powinna uczyć się już stawiania pierwszych kroków, a wciąż jeszcze nie potrafi normalnie usiąść. Z czego może to zatem wynikać i czy powinnaś się tym w ogóle martwić?

Tak naprawdę każdemu dziecku zależy na tym, aby jak najszybciej samodzielnie usiąść. Maluchy po prostu chcą odkrywać cały świat. Interesują się tym, co je otacza, a przez swoje ograniczenia wynikające z niemożności poruszania się nie są w stanie samodzielnie poznawać tych wszystkich rzeczy. Zwracają na nie uwagę i czekają tylko na ten moment, aż wreszcie zaczną samodzielnie raczkować i chodzić. Przyzwyczajone do leżenia pragną też zobaczyć, jak ten cały świat wygląda z innej pozycji. Prędzej czy później motywuje je to samoistnie do pierwszych prób siadania. Dziecko w takiej nowej pozycji otrzymuje zupełnie inne możliwości. Nareszcie jest w stanie naprawdę się bawić. Nie musi podpierać się na swoich rączkach czy leżeć, mając teraz do dyspozycji dwie dłonie, którymi zawsze można coś chwycić. Taka pozycja siedząca uprzyjemnia maluchom także codziennie spacery. Dziecko nareszcie nie musi już bezwładnie leżeć w swoim wózeczku, a samodzielnie się podnosi i rozgląda się wokół siebie, w taki oto sposób odkrywając naturę i świat, w którym żyje. Nie powinnaś jednak zmuszać do tego swojego dziecka. Pamiętaj, że na wszystko przyjdzie ta właściwa pora – a jeśli twoja pociecha będzie gotowa do samodzielnego siedzenia, sama zajmie się praktykowaniem tej aktywności.

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Na pewno od wielu swoich koleżanek słyszałaś już takie historie, według których ich pociechy uczył się siadać już w wieku pięciu, czterech, a czasem nawet trzech miesięcy. Wydaje się to niemożliwe i tak właśnie jest. Bo nawet jeśli maluch sam próbuje usiąść w wieku tych czterech miesięcy, rodzic nie powinien mu na to pozwalać, gdyż nie w pełni rozwinięte ciało mogłoby uszkodzić się na skutek prób siadania. Sylwetka kilkumiesięcznego malca nie jest po prostu przygotowana do takiej aktywności. Wciąż się jeszcze rozwija i potrzebuje czasu na to, by w pełni się ukształtować. Procesu siadania nie należy więc przyspieszać. Nawet gdyby dziecko samo się do niego rwało, rodzic nie powinien mu w tym pomagać, a zamiast tego musi zawczasu przeciwdziałać takim sytuacjom, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy. Wbrew pozorom pozycja „na siedząco” nie jest zbyt wygodna dla tak małych dzieci. One o wiele lepiej czują się podczas leżenia i tak też należy je zawsze układać – przynajmniej podczas tych pierwszych miesięcy życia.

Nie da się więc jasno odpowiedzieć na pytanie, kiedy dziecko zaczyna siadać. Każdy maluch może to zrobić w innym czasie, jednakże najważniejsza zasada jest taka, aby go do tego nie zmuszać i zbyt wcześnie nie zachęcać. Nie wierz więc swoim koleżankom, które mówią ci różne bzdury tylko po to, by się czymś pochwalić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here