Najlepsze dla Twojego dziecka

Rozwój dziecka jest bardzo ważny dla każdego rodzica. Wielu młodych ludzi edukuje się w tym zakresie, chcąc zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w przyszłość. I tak, wyszukujemy najbardziej prestiżowe szkoły z polecaną i odpowiednio kompetentną kadrą, wyszukane zajęcia pozalekcyjne, zapewniające rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny. Zajęcia językowe, artystyczne, szkoła muzyczna, może teatr, na pewno jakiś sport, gry zespołowe lub basen. Gimnastyka artystyczna lub taniec to coś, czym łatwo będzie się pochwalić wśród rodziny i znajomych. Piękne kolorowe stroje zazwyczaj wyglądają efektownie.

W tym całym szaleństwie nierzadko nie starcza już czasu na wspólne przebywanie i spędzanie czasu rodzica z dzieckiem. „Przekazywanie” dziecka z rąk do rąk, z jednej szkoły, do drugiej, od korepetytora po nauczyciela śpiewu stanowi pewnego rodzaju rekompensatę za bardzo zapracowanych i zabieganych rodziców.
Kiedy wracamy do domu, czasami starcza jeszcze czasu oraz sił na wspólny posiłek i krótką relację z minionego dnia. Czasami w ramach rozrywki i odpoczynku siada się przed ekranem komputera, rozkłada wygodnie na kanapie wpatrując w telewizor lub trzymając w ręku tablet.

A mnóstwo jest prostych, niemalże darmowych i przyjemnych czynności jakim można się poświęcić w zaciszu domowym i to wspólnie, całą rodziną.
Wspólne gotowanie, to bezcenna nauka dla potomka, bo nabywa umiejętności, które będzie mógł wykorzystywać w przyszłości i to z ogromnym pożytkiem. W zależności od wieku, obieranie warzyw lub owoców, krojenie ich, łuskanie orzechów czy nasion, lepienie z ciasta – przyjemne z pożytecznym, ponieważ posiłek i tak trzeba przygotować, a dziecko w tym czasie ćwiczy swoje zdolności manualne.

Okres przedświąteczny, zwłaszcza przez świętami Bożego Narodzenia, sprzyja pracom ręcznym w domach, ponieważ można poświęcić nieco czasu na dekorowanie upieczonych wcześniej pierniczków, wykonywać własnoręcznie kartki które następnie wyślemy z życzeniami do rodziny i najbliższych, a także ozdoby świąteczne, łańcuchy z papieru, bombki na choinkę czy wieńce adwentowe. Wszelkie takie papierowe wycinanki dla dzieci świetnie trenują cierpliwość, dokładność, staranność, pozwalają nabrać precyzji.

Rzeczywiście szczególnie kuchnia daje wiele wspaniałych doznań zarówno smakowych i zapachowych, jak i dotykowych. To bogata uczta dla zmysłów. Produkty spożywcze, z których korzystamy w kuchni z powodzeniem możemy wykorzystywać przy tworzeniu naturalnych i – jakże modnych ostatnio – ekologicznych dekoracji do domu, czy jako oryginalne pomysły na prezent.
Rysunki tworzone z drobnej kaszy manny na ciemnym papierze, woreczki wypełnione grochem czy fasolą dają przyjemność ich stworzenia, a następnie użytkowania. Tworzenie pięknych dekoracji na talerzach, układanie kolorowych szaszłyków z owoców. Bogactwo smaków i zapachów, które może stać się powodem do zaproszenia przyjaciół na przyjęcie i wspólne spędzenie czasu.

Obecnie często lekarze i pedagodzy biją na alarm, mówiąc, że dzieci i młodzież zbyt wiele czasu spędza wlepiając swój wzrok w ekrany urządzeń elektronicznych. Jesteśmy już przyzwyczajeni do pisania na klawiaturach smartfonów i komputerów, przez co, zanika tradycja pisania odręcznego na papierze. Nie wspominając już o pisaniu piórem z atramentem!

Warto zatem, obok rozwoju fizycznego naszych dzieci, obok zabiegania o ich wszechstronne zdolności, o znajomość języka niemieckiego oraz angielskiego, a także umiejętności grania na przynajmniej dwóch instrumentach, zadbać także o tak prozaiczne zdolności jak zdolności manualne. Zwykłymi, prostymi czynnościami, które wykonujemy w domach na co dzień, a w które można włączyć swoje pociechy, zadbamy o ich rozwój, samodzielność i zaradność dużo mocniej niż kolejnymi pozaszkolnymi zajęciami dodatkowymi.
Dobrze jest raz na jakiś czas zabrać tablet z rąk młodego człowieka i zarządzić wspólne, rodzinne rozgrywki w gry planszowe lub karciane. Na rynku oferta jest bardzo bogata, a gry takie nierzadko zmuszają do logicznego myślenia, planowania strategii i analizowania. Taka kształcąca rozrywka zaprocentuje w przyszłości i na pewno nie będzie czasem zmarnowanym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here