Odpowiednie bajki dla dzieci

Od najdawniejszych czasów bajki różnego rodzaju, czy to w formie tych opowiadanych ustnie, lub w postaci książki, były najlepszą formą zabawiania dzieci na całym świecie. Na pewno większość najmłodszych chętnie preferuję taką formę spędzania wolnego czasu. Ponadto pełniły one funkcję nie tylko rozrywkową, lecz także edukacyjną.

Wiele bajek dla dzieci, wraz ze swoją treścią przekazywały także cenne wartości, oraz prawidłowe sposoby postępowania. Na przestrzeni lat, opowiadania dla najmłodszych uczyły pociechy jak powinny się zachowywać, oraz co jest w życiu najważniejsze. Przyjaźń, braterstwo, wzajemny szacunek – to tylko niektóre z rzeczy, które pojawiały się w bajkach. Dzięki przystępniej formie tychże opowieści, czyli nieskomplikowanej fabule, oraz atrakcyjnej formie graficznej, lub audiowizualnej, stanowiły doskonałe medium do edukowania dzieci. Oczywiście pojawiają się także opowieści dla dzieci, które skupiają się wyłącznie na czysto rozrywkowym aspekcie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że niektóre bajki dla dzieci promują negatywne zachowania. Szczególnie w dzisiejszych czasach można zaobserwować zjawisko powstawania kreskówek, które charakteryzują się nadmierną przemocą, oraz wulgarnym zachowaniem postaci. Mimo że, przemoc i wulgarność w tych tworach jest ukazywana w mocno ocenzurowany sposób, to jednak wpływa ona na psychikę i zachowanie naszych pociech.

Dzieci często nieświadomie naśladują sposób postępowania ich ulubionych bohaterów z opowiadań, lub filmów animowanych. Fikcyjne postaci stają się dla nich wzorem; najmłodsi uwielbiają wcielać się w ich ulubieńców. Dlatego bardzo ważną kwestią dla rodzica, czy też każdej osoby mającej do czynienia z dziećmi, jest ścisła kontrola treści oglądanych przez najmłodszych. Współcześnie zadanie to jest szczególnie trudne i wymaga od opiekunów większej uwagi.

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na trudność w kontrolowaniu materiałów oglądanych przez dzieci, jest rozpowszechnienie telewizji i Internetu. Mimo niezaprzeczalnych walorów tych wynalazków, stanowią one także ogromne zagrożenie dla naszych pociech. W obu tych mediach można znaleźć treści nieodpowiednie dla najmłodszych, które są dla nich łatwo dostępne. Nieustanne kontrolowanie jakich bajek oglądają nasze pociech jest niemalże niemożliwe. Dlatego też warto uświadamiać dzieci, dlaczego nie powinny oglądać danych kreskówek. Należy także wybrać bajki odpowiadające treścią do wieku dziecka. W przypadku telewizji można ograniczyć dostęp pociechy do kilku kanałów z materiałami przyjaznymi dziecku.

Jeśli natomiast dziecko woli przeglądać bajki przez Internet, można zastrzec, że może to robić tylko w obecności osoby dorosłej. W ten sposób możemy sprawić by młoda osoba uniknęła „bajek” zawierających nadmierną przemoc, czy wulgarność. Warto także zainteresować pociechę bajkami w formie książki, lub audiobooka. Bajki dla dzieci w formie książkowej są szczególnie dobrym pomysłem. Przede wszystkim, podczas zakupu mamy wgląd w treść danej bajki; możemy zadecydować czy jest ona odpowiednia dla naszego dziecka. Kolejną zaletą formy książkowej jest rozwój naszej pociechy. Dziecko nie tylko doskonale się bawi, lecz także przyswaja sobie niezbędną umiejętność jaką jest czytanie.

Jak widać bajki dla dzieci niosą ze sobą potężną siłę, która kształtuję umysły najmłodszych. Prawidłowy dobór treści, oraz formy jest bardzo ważny jeśli chcemy by nasza pociecha odpowiednio się rozwijała. Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach coraz trudniej jest zadbać o to by dziecko oglądało materiały odpowiednie dla jego wieku, warto poświęcić na to trochę czasu i wysiłku. Jest to znacznie lepsza alternatywa od bezmyślnego włączania dziecku pierwszej z brzegu bajki. Wiele dorosłych trywializuję zagrożenie płynące z treści nieodpowiednich dla dziecka i spotyka się konsekwencjami: nieposłuszeństwem dzieci, czy ich agresywnym zachowaniem. Dlatego zadbajmy o to by nasze pociechy oglądały materiały odpowiednie dla ich wieku. Z pewnością wpłynie to na ich pozytywny rozwój.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułW co się bawić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here