Pielucha formowana – a co to takiego?

Większość z nas nawet nie myśli o używaniu pieluch wielorazowych na początek, kojarzą się bowiem z dawnymi „babcinymi” sposobami na wychowanie, które nie przystają już do nowoczesnego świata. A jednak – nasze mamy i babcie używając pieluszek z naturalnych materiałów (nie raz z konieczności) – wiedziały co robią :)

Popularne „pampki” są wygodne od czasu do czasu, ale delikatna skóra dzieci potrzebuje od czasu do czasu tzw. „wietrzenia” i odpoczynku od sztucznych materiałów. Niektóre dzieci w ogóle nie akceptują pieluszek jednorazowych i od razu dostają odparzeń. Wtedy na ratunek śpieszą pieluszki wielorazowe, które również zmieniły się z duchem czasu i komfortem użytkowania dorównują a nawet przeganiają jednorazowych „kuzynów”.

Pieluszka formowana Lenny Lamb- czyli jak to wygląda:

      pieluszka formowana lenny lamb 1. Nazwa tego typu pieluszki – formowana- wzięła się stąd, że dzięki specjalnemu krojowi pieluszki dopasowują się do kształtu ciała dziecka, nie krępując przy tym jego ruchów. Pieluszki takie posiadają wygodne zapięcia na napy (zatrzaskowe guziki), które można regulować. Specjalnie wszyte ( nie odciskające) gumeczki sprawiają, że pielucha „trzyma” się na miejscu i nic z niej nie wycieka. Dzięki tym zabiegom pieluszka „rośnie” razem z dzieckiem i można ją wykorzystywać przez cały okres pieluchowania.

2. Pieluszka zbudowana jest z dwóch części – wewnętrznego wkładu chłonnego i otulacza. Wnętrze uszyte jest z delikatnej i niezwykle chłonnej froty bambusowej, która jest znana ze swoich antybakteryjnych właściwości. Całość dodatkowo obszyta jest warstwą 100% bawełny, która zwiększa chłonność, a przy tym pozwala skórze „oddychać”.

3. Wkład wewnętrzny jest tak zbudowany, aby odprowadzać wilgoć od skóry dziecka, mokry pozostaje więc sama wkładka chłonna, a wrażliwa skóra malucha nie ma dłuższego kontaktu z moczem. Hydrofilowe wkłady można wymieniać, bez konieczności prania całej pieluszki (pod warunkiem, że nasz szkrab nie pozostawił nam „większej” niespodzianki). Co więcej oprócz specjalnych wkładów można w tej pieluszce wykorzystywać tradycyjne pieluchy z tetry, które są coraz częściej polecane przez lekarzy i położne.

4. Zewnętrzna warstwa – tzw. Otulacz, pełni rolę ostatecznej, nieprzemakalnej powłoki.

5. Pieluszki firmy LennyLamb uszyte są z bezpiecznych i starannie dobieranych materiałów, mogą się też pochwalić certyfikatami jakości Oeko-test standard 100 oraz atestem „Bezpieczne dla Dziecka”.

Jak to prać?

Pieluchy wielorazowe od razu kojarzą się z dużą ilością prania. Jednak ten, kto myśli że korzystając jedynie z jednorazówek, uniknie dużej ilości prania przy dziecku… cóż odrobinę się zawiedzie :P Nasze kochane maluszki sporo brudzą podczas pierwszych miesięcy życia, ale przy dobrze zorganizowanej ilości pieluszek pralkę będzie trzeba załączać raz na 2-3 dni. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie góry „dzieciopochodnych” odpadów (jeden niemowlak potrafi „wyprodukować” ponad tonę pieluszkowych śmieci), ale również na podreperowanie nieco domowego budżetu (zrozumie to każdy, kto kupował „pampki”). Wielorazówki są więc nie tylko praktyczne ale i ekologiczne a nawet ekonomiczne :D

Oto dokładna instrukcja producenta, dotycząca prania pieluszek:

Instrukcja prania:
- wyrzuć stałe zanieczyszczenia do toalety,
- przechowuj pieluszkę do momentu prania najlepiej w specjalnym nieprzemakalnym opakowaniu/worku/pojemniku . Nie namaczaj!
- pierz w temperaturze wody do 30-60 st. C z delikatnym detergentem
- do prania koniecznie dodaj środek przeciw bakteryjny, np olejek z drzewa herbacianego lub olejek lawendowy - TYLKO dwie kropelki do dozownika na proszek
- nie prać na sucho (chemicznie)!
- nie chlorować!
- nie używać płynów do płukania,
- niedokładnie wypłukane wkłady i mikropolar tracą na skuteczności,
- bambus należy strzepnąć przed rozwieszeniem, dzięki temu nie straci puszystości.
- suszyć w stanie rozwieszonym, nie w suszarkach bębnowych,
- nie prasować!

Pieluszki wielorazowe to wygodny i ekologiczny sposób na przetrwanie całego okresu pieluchowania. Jeżeli są dobrze użytkowane mogą posłużyć też kolejnym dzieciom. Warto je mieć, aby dać „odpocząć” wrażliwej skórze dziecka, lub choćby na wypadek gdyby skończyły nam się wielorazówki, co zdarza się nawet najlepszym rodzicom :)

Copyright © 2012 Lime Tree