Pielucha wielorazowa typu kieszonka – A cóż to jest?

Większość z nas nawet nie myśli o używaniu pieluch wielorazowych na początek, kojarzą się bowiem z dawnymi „babcinymi” sposobami na wychowanie, które nie przystają już do nowoczesnego świata. A jednak – nasze mamy i babcie używając pieluszek z naturalnych materiałów (nie raz z konieczności) – wiedziały co robią :)

Popularne „pampki” są wygodne od czasu do czasu, ale delikatna skóra dzieci potrzebuje od czasu do czasu tzw. „wietrzenia” i odpoczynku od sztucznych materiałów. Niektóre dzieci w ogóle nie akceptują pieluszek jednorazowych i od razu dostają odparzeń. Wtedy na ratunek śpieszą pieluszki wielorazowe, które również zmieniły się z duchem czasu i komfortem użytkowania dorównują a nawet przeganiają jednorazowych „kuzynów”.

Pieluszka- kieszonka Lenny Lamb- czyli jak to wygląda:

1. Nazwa tego typu pieluszki wzięła się od jej zmyślnej budowy, która zawiera w sobie specjalny wkład chłonny, wkładany do … kieszonki :) Ten rodzaj pieluszek jest wręcz dziecinnie prosty w obsłudze i równie (a nawet bardziej) wygodny jak jednorazówki.

2. Pieluszka składa się z wewnętrznej warstwy, czyli ażurowego mikropolaru który błyskawicznie odprowadza niechcianą wilgoć od skóry dziecka. Dzięki temu, że mikropolar nie pochłania wilgoci, pupa dziecka pozostaje sucha, a cała wilgoć wędruje do wkładu chłonnego.

      pieluszka formowana lenny lamb 3. Warstwa zewnętrzna to specjalny materiał pokryty tzw. membraną, czyli oddychającą i nieprzemakalną powłoką, która jednocześnie jest bardzo przyjemna w dotyku. W sam raz dla małego pieluchowicza. Obie warstwy są zszyte, a między nimi powstaje specjalna kieszonka na wkład chłonny, odpowiednio dobrany do potrzeb i wieku naszego szkraba.

4. Wkłady chłonne to zmyślna kompozycja froty bambusowej i bawełnianej, która oprócz fantastycznych zdolności hydrofilowych, ma też właściwości antybakteryjne. Wkładki są też doskonale zaprojektowane – łatwo je uprać i dopasować do pieluszki, nie zatrzymują zapachów i nie rolują się w kieszonkach. Każda z pieluszek posiada w zestawie jeden wkład chłonny (większą ilość można bez problemu dokupić). Wkłady można wymieniać bez potrzeby prania całej pieluszki, pod warunkiem, że nasz bobas nie pozostawił w pieluszce „większej” niespodzianki. Co więcej, jako wkładu możemy używać też tradycyjnych tetrówek.

5. Przemyślany krój pieluszek pozwala na regulację ich rozmiaru, tak że pieluszki „rosną” wraz z dzieckiem. Pieluszka Lenny Lamb typu kieszonka ma jeden uniwersalny rozmiar i nadaje się dla dzieci od 0 do 13 kg. Wygodne napy (zatrzaskowe guziki) pozwalają na szybkie zakładanie i zdejmowanie pieluszki.6. Materiały z których pieluszki zostały uszyte posiadają atesty jakości Oeko-text standard 100 oraz certyfikat „Bezpieczny dla dziecka”.

Pieluszki wielorazowe są nieco mniej chłonne niż jednorazowe „pampki” i wkład najlepiej zmieniać w nich co 2-3h (przynajmniej w najintensywniejszym pieluchowym okresie). Dobrze jest często sprawdzać pieluszkę, mamy wtedy pełną kontrolę nad kondycją naszego maleństwa.

Jak to prać?

Pieluchy wielorazowe od razu kojarzą się z dużą ilością prania. Jednak ten, kto myśli że korzystając jedynie z jednorazówek, uniknie dużej ilości prania przy dziecku… cóż odrobinę się zawiedzie :P Nasze kochane maluszki sporo brudzą podczas pierwszych miesięcy życia, ale przy dobrze zorganizowanej ilości pieluszek pralkę będzie trzeba załączać raz na 2-3 dni. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie góry „dzieciopochodnych” odpadów (jeden niemowlak potrafi „wyprodukować” ponad tonę pieluszkowych śmieci), ale również na podreperowanie nieco domowego budżetu (zrozumie to każdy, kto kupował „pampki”). Wielorazówki są więc nie tylko praktyczne ale i ekologiczne a nawet ekonomiczne :D

Oto dokładna instrukcja producenta, dotycząca użytkowania i prania pieluszek:

Sposób użycia:
1) pieluszkę przed pierwszym użyciem należy uprać ( 40*C, pralka automatyczna ).
2) przygotuj wkład do pieluszki składając go na odpowiednią długość
3) rozłóż pieluszkę, dopasuj pieluszkę do wielkości dziecka, w razie potrzeby skróć pieluszkę przez zapięcie pionowych nap,
4) nie smaruj dziecka kremami, krem na mikropolarze zmniejsza jego przepuszczalność,
5) ułóż dziecko na tylnej części pieluszki,
6) przełóż przód pieluszki między nóżkami dziecka,
7) zapnij pieluszkę z przodu dziecka przy pomocy nap,
8) po zmoczeniu wkładu wymień go jak najszybciej,
9) po zabrudzeniu lub przemoczeniu pieluszki zdejmij ją z dziecka
10) upierz pieluszkę

Instrukcja prania:
- wyrzuć stałe zanieczyszczenia do toalety,
- przechowuj pieluszkę do momentu prania najlepiej w specjalnym nieprzemakalnym opakowaniu/worku/pojemniku . Nie namaczaj!
- wyjmij wkład z kieszonki przed praniem,
- pierz w temperaturze wody do 40 st. C z delikatnym detergentem
- do prania koniecznie dodaj środek przeciw bakteryjny, np olejek z drzewa herbacianego lub olejek lawendowy - TYLKO dwie kropelki do dozownika na proszek
- nie prać na sucho (chemicznie)!
- nie chlorować!
- nie używać płynów do płukania,
- niedokładnie wypłukane wkłady i mikropolar tracą na skuteczności,
- bambus należy strzepnąć przed rozwieszeniem, dzięki temu nie straci puszystości. - suszyć w stanie rozwieszonym, nie w suszarkach bębnowych,
- nie prasować!

Pieluszki wielorazowe to wygodny i ekologiczny sposób na przetrwanie całego okresu pieluchowania. Jeżeli są dobrze użytkowane mogą posłużyć też kolejnym dzieciom. Warto je mieć, aby dać „odpocząć” wrażliwej skórze dziecka, lub choćby na wypadek gdyby skończyły nam się wielorazówki, co zdarza się nawet najlepszym rodzicom :) Oczywiście używanie pieluch jednorazowych jest bardzo wygodne i niewielu rodziców rezygnuje z nich zupełnie. Warto jednak przynajmniej częściowo ograniczyć kontakt skóry dziecka z tego typu produktami.

Copyright © 2012 Lime Tree