Pierwsze bajki dla dzieci

Już od najmłodszych lat, warto pokazywać dzieciom, cudowny świat, który kryje się w bajkach dla dzieci. Świat ten jest ogromny i magiczny i ma bardzo dużo do zaoferowania. Dlatego nawet jeśli dziecko jeszcze nie potrafi samo czytać bajek, to warto czytać mu tych bajek jak najwięcej, by mogło się przenieść ono do magicznego i zaczarowanego świata, gdzie wszystko jest możliwe.
Bajki dziecięce są bardzo różnorodne i są przeznaczone dla różnych grup wiekowych dzieci i dla różnych płci, chociaż są i bajki uniwersalne, które zawsze przyjemnie się czyta. Jednak zwykle bajki powinny być dostosowane do wieku malucha.
Bajki dla najmłodszych
Pierwsze bajki dla maluchów są bardzo specyficzne. Są bardzo krótkie i mają mały format. Opowiadają proste historie, które dziecko jest w stanie zrozumieć mimo swojego młodego wieku. Zwykle są to opowieści o zwierzątkach, o tym jakie odgłosy wydają, jak wyglądają. Wiele książeczek dla najmłodszych, opowiada też o zwykłych codziennych czynnościach dzieci, takich jak chodzenie do przedszkola, robienie zakupów z rodzicami, chodzenie do parku czy na plac zabaw, jeździe różnymi środkami transportu czy zwykłej zabawie. Bajki dla najmłodszych opowiadają o uczuciach, o przyjaźni i miłości, uczą też dobrego zachowania i grzeczności. Wiele bajek tego typu posiada jakiś morał, który pokazuje dzieciom co jest dobre a co złe. Książeczki dla najmłodszych zazwyczaj nie mają dużo tekstu, tak by dziecko się nie znudziło nimi w trakcie czytania. Czasem zawierają tylko parę stron.
Bajki dla chłopców
Chłopcy zazwyczaj lubią nieco inne bajki od dziewczynek. I chociaż mają różne zainteresowania, to najciekawsze są dla nich bajki dla dzieci o samochodach. Chłopcy od najmłodszych lat interesują się motoryzacją i wprost uwielbiają pojazdy wszelkiego typu. Nic więc dziwnego, że bajki o samochodach są dla nich tak interesujące. Najlepiej jeśli przedstawiają o różnych markach i modelach samochodów, dzięki temu dziecko może się o nich dużo dowiedzieć. Jest wiele popularnych bajek o takiej tematyce, niektóre z nich zostały nawet zekranizowane. Bajki te często opowiadają o przygodach samochodów i ich właścicieli, są emocjonujące, ciekawe i bardzo wciągające. Lubią je chłopcy w każdym wieku. Jeśli na dodatek bajka taka zawiera ilustracje z samochodami, wtedy bajka jest dla dziecka jeszcze ciekawsza.
Ale nie tylko samochodami się chłopcy interesują, lubią też i inne pojazdy. Bardzo interesujące są dla nich bajki o traktorach, motorach, autobusach, pociągach, samolotach, koparkach, dźwigach, czołgach itp. Każdy pojazd jest dla małego chłopca fascynujący, a dzięki bajce może się o nim sporo dowiedzieć. Chłopcy lubią też bajki o wojsku, o dzikich zwierzętach, o przygodach innych małych chłopców. I nie ważne czy historie są całkowicie zmyślone i opowiadają o świecie magii, czy wręcz przeciwnie, pokazują normalne życie, dziecko zawsze zainteresuje się ciekawą historią.
Bajki dla dziewczynek
Także i dziewczynki uwielbiają bajki wszelkiego typu. Dla nich najciekawsze są bajki o wróżkach, księżniczkach, lalkach barbie, zabawkach, zwierzątkach i zabawie. Uwielbiają one wszystko co magiczne i niespotykane. Słuchając takiej bajki, mała dziewczynka przenosi się do zaczarowanego świata, gdzie wszystko może się zdarzyć. Dziewczynki lubią też bajki, gdzie są bardzo kolorowe ilustracje. Lubią oglądać jak księżniczki są ubrane, jakimi pojazdami jeżdżą, jakie mają zwierzątka. Ten magiczny świat, jest dla nich wspaniały, dlatego tak uwielbiają oglądać książeczki z bajkami, nawet jeśli nie potrafią jeszcze czytać.
Każdy rodzic powinien czytać swojemu dziecku na dobranoc bajki i nie tylko na dobranoc. To nie tylko rodzi więź między dzieckiem a rodzicem, pozwala na spędzanie wspólnie razem czasu ale także uczy dzieci i je bawi. Bajki powinno się dopasować do wieku dziecka ale także do jego zainteresowań. Jeśli poczyta się dziecku bajkę o autach, a ono uwielbia księżniczki, wtedy na pewno nie będzie zadowolone. Warto więc na to zwrócić uwagę podczas wybierania bajek dla swoich dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here