Rozrywka cyfrowa dla dzieci

Rozwój technologii w dzisiejszych czasach sprawia, że ośrodki inżynierskie mają coraz więcej pracy, a dodatkowo mówi się, że na polskim rynku brakuje 50 tys. programistów. Nikogo już nie dziwią coraz to bardziej zaawansowane strony internetowe, czy fakt, że aplikacje możemy wgrywać nawet na zegarek. Teoretycznie nie ma w tym nic złego, warto zaznaczyć, że korzystamy z coraz to nowych rozwiązań, tylko po to, żeby móc znacząco ułatwiać sobie życie.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, co się dzieje każdego miesiąca na rynku gier komputerowych. To właśnie gry komputerowego niegdyś się kojarzyły głównie z rozrywką dla dzieci, ale obecnie chyba powoli stają się domeną bardziej dorosłych.

Nasze telefony, obecnie osiągają pojemności dawnych komputerów, a ich aplikacje, niekiedy ciężko pomieścić na kilku ekranach. Dość dużą gałęzią biznesu stają się także aplikacje dla dzieci. Teoretycznie nie ma w tym nic złego, często są to bardzo wartościowo produkcje. Zawsze jest lepiej, jeśli nasze dziecko nie ucieknie całkowicie do świata wirtualnego i nie będzie to jego jedyna forma spędzania wolnego czasu. Gry komputerowa i aplikacje edukacyjne byłoby zawsze lepiej traktować jako urozmaicenie czasu wolnego. Mimo wszystko starajmy się też wychodzić z dzieckiem na spacery, czy zachęcajmy go do uprawiania sportu.

Wśród wszystkich aplikacji, jakie możemy zainstalować na naszych telefonach czy tabletach, jest kilka szczególnie interesujących. Powinniśmy zwrócić uwagę do dziecka, w jakim wieku jest adresowana dana aplikacja, przy każdym produkcie jest oznaczenie informujące, od jakiego wieku zaleca się używać danej aplikacji.

Jeśli mamy małe dziecko w wieku około 3 lat, najlepiej wybierać proste nieskomplikowane produkty. Dziecko w tym wieku nie jest jeszcze super rozwinięte, jeśli chodzi o pamięć, wiec warto posunąć mu grę edukacyjną, która np. będzie pomagała mu zapamiętywać kolor. Warto, żeby aplikacja miała także wsparcie głosowo, wtedy na pewno zaciekawi naszą pociechę i zachęci do dalszego wchodzenia w interakcje. Jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest ograniczanie czasu, kiedy nasze dziecko ma kontakt z wyświetlaczem. Zbyt długi kontakt może prowadzić do rozwoju epilepsji. Warto, żeby gry miały charakter edukacyjny, a nie były związane tylko z rozrywką. Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko, bardziej zaangażowało się w zabawę, możemy wybrać dla niego grę z jego ulubionymi bohaterami z bajek. Jest dużo produkcji zawierających odpowiednie postacie z bajek, np. Walta Disney’a.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli wybieramy produkcję dla nieco starszego dziecka, np. wieku około 7 lat. Jest to dziecko w wieku szkolnym, więc warto będzie wybrać gry i aplikacje, które pomogą mu rozwinąć się i zdobyć umiejętności przydatne w szkole. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak zwiększanie poprawności pisowni, poznawanie liczy czy wykonywanie obliczeń matematycznych. Warto, żeby takie zadania były w formie gier, ponieważ dziecko w tym wieku szybko się dekoncentruje i możemy mieć problem, żeby się skupiło nad telefonem przez dłuższy okres. Dziecko w tym wieku może także wykazywać coraz większe zainteresowanie grami sportowymi jak Fifa czy Pro Evolution Soccer. Warto uświadamiać dziecku, że realna gra w piłkę, może dawać więcej frajdy niż tylko cyfrowa rozgrywka.

W przypadku starszych dzieci, możemy mieć największy problem. Ilość gier edukacyjnych dla tego przedziału jest znacząco ograniczona, a jednocześnie same dzieci nie do końca mogą wykazywać zainteresowanie tego typu produkcjami. Dlatego warto postarać się, żeby dziecko jak najwięcej wynosiło z tych gier przypadkiem. Instalując dziecku grę w języku angielskim, możemy mieć pewność, że lepiej rozwinie mu się znajomość tego języka. Warto też, jeśli już musi grać, żeby były to MMO, gdzie rozgrywka odbywa się z innymi graczami na serwerze, wtedy przynajmniej będzie skazany na współdziałanie w grupie i będzie miał szansę na zwiększanie swoich zdolności komunikacyjnych.

Niezależnie od tego, w jakim wieku mamy dziecko, postarajmy się, żeby cyfrowa rozrywka była ciekawym urozmaiceniem, a nie szarą codziennością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here