Rozwój dziecka

Dziecko powinno wszechstronnie rozwijać się już od najmłodszych lat. Powinni zadbać o to jego rodzice i środowisko, w jakim się wychowuje. Bardzo ważny jest zarówno rozwój dziecka intelektualny, fizyczny, jak i emocjonalny. Nie można ograniczać się tylko do jednej z podanych dziedzin, ale dbać o całość.

Spędzając czas z dzieckiem warto zapewniać mu rozrywkę, która zarazem uczy i bawi. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby maluch miał ciekawe zajęcie jednocześnie poznając nowe słowa, ucząc się literek, bądź rozwijając swoją sprawność fizyczną. Zamiast spędzać czas na telefonie, bądź oglądając telewizję dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnie malując. Najmłodsze z nich, a także te które nie przepadają za tworzeniem własnych prac mogą korzystać z kolorowanek. Rysowanki dla dzieci można łatwo znaleźć w internecie i wydrukować, albo kupić w najbliższym markecie. Zachęcajmy dzieci, aby nie ograniczały się do podanych tam wzorów, ale urozmaicały rysunek nowymi elementami. To z pewnością rozbuduje ich wyobraźnie. Może nawet okazać się, że nasza pociecha ma talent artystyczny. Poza kolorowaniem i malowaniem, warto zachęcać najmłodszych do rysowania rozmaitych szlaczków. To świetne ćwiczenie przygotowujące do nauki pisania. Wszystkie prace dziecka warto wkładać do segregatora i przechowywać. Za kilka, czy kilkanaście lat na pewno ciekawie będzie obejrzeć takie rysunki.
Kolejnym interesującym i z pewnością rozwijającym zajęciem jest lepienie z gliny, plasteliny oraz modeliny. To również doskonała okazja, aby spędzić ze swoją pociechą trochę czasu. Tworzenie figurek z plasteliny to zabawa dla całej rodziny, a także wspaniała pamiątka na przyszłość. To co uda nam się stworzyć ogranicza tylko nasza wyobraźnia i kreatywność.

Nie zapominajmy, że trzeba dbać również o rozwój fizyczny dziecka. W dzisiejszej dobie internetu dzieci, młodzież, ale również dorośli coraz mniej czasu spędzają w ruchu. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, aby utrzymać dobre zdrowie i sylwetkę. Jak dbać o sprawność fizyczną dziecka? Między innymi wychodząc z nim na spacery do lasu, czy parku. My również dużo na tym skorzystamy. Jeżeli jest zima i spadł śnieg możemy wybrać się na sanki. Natomiast w upalne dni warto pojechać nad jezioro trochę się pokąpać. W naszej najbliżej okolicy na pewno znajdziemy jakiś plac zabaw. Skorzystajmy z tego i dajmy się pobawić dziecku.
Pamiętajmy, że przemieszczać się nie trzeba tylko na piechotę, czy samochodem. Warto uczyć najmłodszych jazdy na rowerze, hulajnodze, czy rolkach. Po kilku próbach przekonają się do takiego transportu. Wybierając aktywność warto sugerować się porą roku i aktualną pogodą. Zima to czas, kiedy możemy razem z naszą pociechą pojeździć na łyżwach, czy nartach, albo ulepić bałwana. Natomiast w cieplejsze dni możemy zbudować zamek z piasku, wybrać się na górską wycieczkę, albo na rowerową wyprawę. Jeżeli dziecko wykazuje szczególne zainteresowanie jakimś sportem to warto zapisać je na zajęcia dodatkowe. Poza aktywnością fizyczną dzieci uczą się systematyczności i pracy w grupie.
Każde dziecko ma inny talent. Niektóre osoby są uzdolnione muzycznie, pięknie śpiewają, mają dobre wyczucie rytmu, albo dobrze sobie radzą z grą na instrumentach. Wiele szkół, jak i prywatnych osób udziela lekcji śpiewu lub gry na instrumencie. Skorzystajmy z tego, że mamy możliwość zapisania córki, bądź syna na takie zajęcia.

Wielu rodziców nie wie w jaki sposób ograniczać najmłodszym korzystanie z komputera, czy telewizora. Niektórzy nawet tego nie robią. W końcu czy jest to konieczne? Niestety duża część rodziców woli puścić dziecku bajkę, niż spędzić z nim czas. Jest to duży błąd z ich strony. Oczywiście oglądanie telewizji nie jest niczym złym, kiedy robi się to z umiarem i wybiera odpowiednie programy. Podobnie sprawa tyczy się gier komputerowych. Możemy pozwalać dziecku co jakiś czas na takie atrakcje. Jednak warto, aby było to gry edukacyjne, takie które mogą czegoś nauczyć. Nie pozwólmy, żeby nasza pociecha uzależniła się od komputera. Spędzanie kilku godzin przed ekranem to z pewnością za dużo. Lepsze dla jego rozwój będą rysowani, puzzle, albo zabawa na świeżym powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here