Nie wszyscy mają świadomość, że noworodek powinien spać w ciągu doby od 16 do nawet 20 godzin. Oczywiście w praktyce bywa z tym bardzo różnie. W zdecydowanej większości przypadków zły sen noworodka jest spowodowany konkretną przyczyną. Konieczne jest zatem bardzo uważne obserwowanie maluszka. W momencie, gdy zostanie już ustalony ramowy program dnia, możliwe będzie wychwytywanie sytuacji, które będą zdecydowanie odbiegały od normy. Co należy zatem zrobić, gdy noworodek nie chce spać?
Noworodek nie śpi, gdy jest głodny
Warto zdawać sobie sprawę, że żołądek niemowląt ma bardzo małą pojemność. Z kolei system trawienny jest przystosowany do małych, ale częstych posiłków. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną faktu, że noworodek nie może zasnąć albo budzi się w nocy, jest głód. Nie wszyscy rodzice mają świadomość, że maluchy, które są karmione piersią mogą budzić się w nocy nawet co dwie godziny. Jest to spowodowane tym, że mleko matki jest znacznie szybciej trawione w porównaniu do mieszanki. Dzieci karmione butelką pozwalają tym samym pospać rodzicom znacznie dłużej, nawet do 3-4 godzin. Świetnym rozwiązaniem jest karmienie noworodka bez wcześniejszego zapalania światła. Nie jest konieczne robienie niepotrzebnego hałasu. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że malec po zjedzeniu od razu zaśnie.
Noworodek nie śpi, gdy jest mu gorąco
Noworodki bardzo często mają chłodne dłonie oraz stopy, ponieważ ich system termoregulacji nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo. Nieświadomi rodzice są niestety przekonani, że ich pociecha stale marznie, dlatego ubierają je na noc bardzo ciepło, dodatkowo przykrywając kołderką. Jest to oczywiście złe rozwiązanie. Noworodek nawet w przypadku, gdy zaśnie, będzie się budził spocony. Należy wiedzieć, że dziecko będzie spało bardzo dobrze, gdy w pomieszczeniu nie będzie wyższa temperatura niż 20ºC. Rodzice powinni przed przykryciem dziecka dotknąć jego karku. Jeżeli będzie rozgrzany, jest to oznaka, że noworodek jest został zbyt ciepło ubrany.
Noworodek nie śpi, gdy ma zatkany nos
Warto posiąść wiedzę, że przewody nosowe u noworodków są bardzo wąskie, z kolei dziecko oddycha tylko i wyłącznie przez nos. Należy także mieć świadomość, że na błonie śluzowej przewodów nosowych u zdrowego noworodka będą osadzały się drobinki pyłu, a także kurzu lub zanieczyszczeń. Właśnie dlatego rodzice mogą myśleć, że dziecko sapie w trakcie oddychania.
Należy także wziąć pod uwagę, że noworodek może również mieć katar. Wtedy błony śluzowe będą obrzęknięte, z kolei w nosie będzie zalegała wydzielina. Bardzo zbliżone objawy będzie dawał alergiczny nieżyt nosa. Rodzice, którzy chcą, by ich pociecha dobrze spała powinni przed położeniem jej spać, bardzo dokładnie oczyścić nosek. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie dokonanie tego za pomocą specjalistycznego aspiratora. Można dokonać jego zakupu w praktycznie każdej aptece czy w sklepie z artykułami dziecięcymi. Nosek może być również udrożniony także morską wodą w sprayu.
Za dużo wrażeń bardzo niekorzystnie będzie oddziaływało na sen noworodka
W przypadku, gdy dany dzień obfitował w mnóstwo wydarzeń, w których dodatkowo dziecko było głównym bohaterem, noworodkowi może być bardzo trudno się wyciszyć. Pomocna w takiej sytuacji może być kilkuminutowa kąpiel oraz bardzo delikatny masaż oliwką. Wpłynie to bowiem na rozluźnienie mięśni. Ponadto należy zadbać, by w pokoju, w którym zostanie położony noworodek paliła się tylko mała lampka.
Noworodek nie śpi, gdy ma wysypkę czy odparzenia
Bardzo możliwe, że przyczyną nocnych problemów noworodka są problemy ze skórą. Rodzice, gdy tylko zauważą czerwone plamy wokół pupy, powinni pielęgnować skórę dziecka bardzo delikatnymi preparatami, których zadaniem jest przywrócenie naturalnego pH. Należy również używać chusteczek nawilżających czy pieluszek, które bardzo skutecznie chłoną wilgoć. Warto również stosować różnego rodzaju kremy, które zapobiegają odparzeniom. Wspomniane kosmetyki działają nie tylko przeciwzapalnie, ale także kojące podrażnienia.