notariusz

Przepisy prawne regulują niemal każdą dziedzinę życia. O ile na co dzień wystarczy orientować się w tych najważniejszych, o tyle pojawiają się okoliczności, w których trzeba skorzystać ze wsparcia prawnika. Jednym z najbardziej prestiżowych zawodów prawniczych jest notariusz. Kiedy powinno się skorzystać z jego usług?

Notariusz – jakie posiada uprawnienia?

Wśród zawodów prawniczych można wyróżnić wiele specjalności. Należą do nich sędzia, prokurator, adwokat, rada prawny czy notariusz. Ten ostatni, aby zyskać uprawnienia, musi nie tylko skończyć studia prawnicze, ale i odbyć aplikację notarialną zakończoną egzaminem. Wtedy mianowany jest na notariusza przez Ministra Sprawiedliwości.Na czym polega praca notariusza? To przede wszystkim sporządzanie aktów notarialnych, ale też ich weryfikacja i przechowywanie. Podpis notariusza nadaje wielu dokumentom moc prawną. Bardzo często pieczęć notarialna jest wymagana przez prawo, by dokument zaczął obowiązywać i by nie można było podważyć jego prawdziwości.

Kancelaria notarialna – kiedy będzie potrzebna

Kancelaria notarialna to miejsce, w którym pracuje jeden lub kilku notariuszy. W niektórych okolicznościach warto skonsultować się z notariuszem czy poprosić o weryfikację dokumentu – np. wynajmują mieszkanie – w innych jego pieczęć jest wręcz wymagana, by dokument zyskał moc prawną.Kiedy trzeba zgłosić się do notariusza? Najczęstsze powody wizyty w kancelarii notarialnej to chęć przekazania pełnomocnictwa, planowany zakup lub sprzedaż nieruchomości, a także chęć przekazania nieruchomości jako darowizny. Notariusz musi uczestniczyć także przy podpisywaniu intercyzy oraz przy sporządzaniu testamentu, którego nie będzie można łatwo podważyć.

Gdzie szukać godnego zaufania notariusza?

Kancelarie notarialne działają nie tylko w dużych, ale także w większości średnich miast. Wbrew pozorom usługi notarialne są bowiem często potrzebne czy wręcz wymagane. Jak szukać notariusza? Warto zacząć od popytania znajomych albo sprawdzenia adresów kancelarii notarialnych działających w okolicy. Trzeba pamiętać, że każdy notariusz musi świadczyć usługi zgodne ze ściśle określonymi wytycznymi. Jest zobowiązany przestrzegać prawa i dokonywać rzetelnej weryfikacji każdego dokumentu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here