Piersią czy butlą?

Kolejnym tematem, który jest niezwykle szeroko omawiany na wszelkiego rodzaju forach internetowych, jest karmienie noworodka. To oczywiście temat, na którym wszyscy się znają albo mają coś do powiedzenia.
Każda matka chciałaby, jak najlepiej dla swojego dziecka. Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest czymś najlepszym, co może dać na początku matka swojemu dziecku. Kobiety do samego porodu nie wiedzą, w jaki sposób będą karmić. Można powiedzieć, że to loteria. Nigdy nie zakładaj, że będziesz karmić piersią, bo to nie jest takie oczywiste. Proces naturalnego karmienia jest dla niektórych czymś oczywistym, zazwyczaj dla tych osób, których ten temat bezpośrednio nie dotyczy. Znasz to, że im bardziej czegoś chcemy, to nie wychodzi. Mówi się, że produkcja mleka zaczyna się w głowie. I rzeczywiście tak jest. Często duża blokada psychiczna, jakaś trauma np. niespodziewana cesarka, może skutecznie zablokować pojawienie się pokarmu. Dziecko powinno być przystawione do piersi praktycznie kilka chwil po porodzie i wtedy na dobre kobiecy organizm dostaje sygnał, że ma zacząć produkcję mleka. Jednakże czasem dziecko nie potrafi ssać. Jest małe i słabe, jak każdy noworodek, jednakże ma duże problemy, by złapać sutek mamy. Rodzi się wielka frustracja, najczęściej w matce. A pamiętajmy, iż właśnie duży stres może także prowadzić do tzw. zaniknięcia pokarmu. To jest wszystko bardzo skomplikowane. Ponadto sam temat właśnie karmienia piersią odżywa pewien renesans. Coraz więcej mówi się o tym , czy kobiety powinny karmić, jeśli tak, to czy w każdym miejscu. Na spacerze w parku? W restauracji? Dla niektórych jest to temat tabu, niby coś normalnego, naturalnego, a jednak. Mam wrażenie, że matka jest najbardziej napiętnowanym zawodem w dzisiejszym świecie, a matka karmiąca jeszcze bardziej.
Trzeba także dodać, że samo karmienie piersią nie musi należeć do najcudowniejszych rzeczy na świecie. Oczywiście są matki, które będą to niektórym wpierać. Chociaż może tak jest,w końcu każdy jest inny. Jednakże karmienie bywa bolesna i to dość często. Przeczytasz w internecie, że to z powodu złego przystawienia malucha do piersi. Może i tak. Tylko jak w takim razie zrobić to porządnie? Nie ma edukacji w tym temacie, są poradnie laktacyjne, ale dla mnie to tak, jakby były one jedynie na pokaz. Rodziłam dwukrotnie. Za pierwszym razem z córką miałam gorszy problem niż z synem. Córka umiała ssać, ja miałam pokarm, ale ten ból był naprawdę nieznośny. Z synem było trochę inaczej, mniej bolało. Nie dziwmy się wtedy, że kobiety czasem same rezygnują z naturalnego karmienia. Po pierwsze ból, a po drugie ciągłą nagonka na to karmienie. Zresztą ja mile nie wspominam tego czasu. Ciągle z cyckiem na wierzchu. Jednakże nie poddałam się. Zresztą przeanalizowałam wszystkie za i przeciw i jednak wygrało karmienie piersią. Fakt ten rodzaj karmienia wymaga ciągłej gotowości matki. W pierwszych miesiącach życia matka rzadko rozstaje się z dzieckiem na dłużej niż godzinę, dwie, bo dziecko karmi się na żądanie. Powiesz ” a co z odciąganiem mleka”. No mnie jakoś bolał kolejny wydatek typu laktator, który również nie będzie czymś przyjemnym. Karmienie sztuczne dla mnie przede wszystkim jest jakimś nieporozumieniem. I to nie dlatego, że wyznaję, iż dziecko trzeba karmić tylko piersią i koniec. Nie. Powiedzcie mi,kto wymyśla ceny tych mlek? Jak można tak dorabiać się na sproszkowanym mleku, które niejednokrotnie jest po prostu mlekiem krowim, który rzekomo można dawać dziecku dopiero, jak skończy rok. Rozumiem, że sproszkowane to, co innego? No tak, bo jak kupisz karton mleka za 30 zł, który starcza na 3 dni, to wtedy czujesz głębię i wartość jego. Ktoś powie, że ma przecież tyle witamin w sobie. Tak, tylko, że te witaminy nie wchłaniają się nawet w połowie. Nic, tylko tani chwyt marketingowe. Naprawdę współczuje kobietom, które nie mają pokarmu. Przecież nie mają innego wyboru i muszą dać coś do zjedzenia dziecku.
Karmienie noworodka jest rzeczywiście dla mnie i wielu mam trudnym tematem. Pamiętaj tylko, że jak byś nie postąpiła, to i tak będzie źle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here