Zabawy dla dzieci w domu

Twoje dziecko często choruje? Masz wolne od pracy i chciałbyś spędzić ze swoim dzieckiem wyjątkowy czas? Twoja pociecha przychodzi do ciebie z ciągłą pretensją „Mamo nudzę się”? Nie chcesz, żeby Twoje dziecko spędzało bezczynnie czas przed telewizorem czy komputerem? Nie wiesz jakie rozrywki zapewnić własnemu dziecku w domu? Pomimo mnogości zabawek wypełniającej pokój Twojego maleństwa nie umie ono zająć się samo sobą? Jeżeli na co najmniej jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to poniższy artykuł może okazać się dla Cienie niezwykle pomocny w zorganizowaniu swojemu dziecku zabawy w domu. Zaczynajmy!
Nie masz pomysłu na zabawy dla dzieci w domu, pewnie jesteś zapracowany i męczy Cię, że Twoje dziecko nie jest na tyle samodzielne, by zająć się samym sobą. Niektóre dzieci potrafią bawić się same godzinami, inne nudzą się każdą zabawką po 5 minutach i nie świadczy to wcale o żadnych nieprawidłowościach. Dzieci różnią się między sobą pod względem temperamentu i nie ma co zazdrościć przyjaciółce „grzecznego synka”. Warto poświęcić czas na zabawę z dzieckiem, pozwoli to na dodatkowe pogłębienie Waszej więzi.
Większość zabaw jakie zapewne przychodzi na do głowy to zabawy na parę osób takie jak berek czy chowany, dodatkowo potrzeba do nich dość sporej przestrzeni, na którą nie zawsze jesteśmy w stanie sobie pozwolić.
Istnieje jednak wiele zabaw, które jesteśmy w stanie przeprowadzić w formie statycznej. Należą do nich m.in. robienie różnego rodzaju mas plastycznych i wspólne lepienie z nich najrozmaitszych rzeźb. Do najpopularniejszych tworzyw należy masa solna, można jednak kupić również glinę i odpowiednio ją rozrobić, czy zrobić tak zwanego Slime’a, który cieszy się obecnie dużą popularnością, a poradników jak go wykonać znajdziecie w Internecie naprawdę sporo. Dzięki temu, że dziecko będzie zaangażowane w samą czynność robienia tworzywa, późnej z większym entuzjazmem będzie z owej masy rzeźbiło i nie znudzi się nią tak szybko. Jeżeli dodatkowo ty wcielisz się razem ze swoją pociechą w rolę rzeźbiarza, obiecuję, że zabawa potrwać może naprawdę długo i przynieść wiele radości.
Kolejnym pomysłem, jaki możesz wykorzystać jest zrobienie wspólnego przedstawienia kukiełkowego. Jest to dość skomplikowany projekt, jednak dzięki temu pomoże on przygotować Twoje dziecko na przyszłe zadania wymagające dużej ilości czasu, których efekty nie będą od razu obserwowalne. Teatrzyk wymaga również opracowania planu działania, co również z pewnością będzie dla Twojego dziecka nie lada wyzwaniem, jednak niezwykle przydatnym w przyszłości. Przedsięwzięcie wymaga kukiełek – mogą powstać one z zabawek dziecka lub mogą zostać one wykonane przez Was własnoręcznie z artykułów papierniczych albo sprzętów codziennego użytku np. łyżek. Kolejnym krokiem jest scenografia. Zorganizuj duży karton i wytnij w nim prostokątny otwór następnie postaw tak, aby stał na ziemi, razem z dzieckiem możecie go odpowiednio udekorować, zaopatrzyć w kurtynę i inne rekwizyty. Następnie czas na scenariusz. Możecie posłużyć się dobrze Wam znaną bajką lub wierszem albo ponieść się wodzy fantazji i ułożyć własną fabułę. Swobodna improwizacja przyniesie również wiele śmiechu i zabawy. Gotowe przedstawienie możecie zaprezentować innym członkom rodziny lub pluszakom. Gwarantuję, że będzie to świetna zabawa dla Was obojga!
Teraz czas na coś ruchowego! Jeżeli wiesz, że Twoje dziecko potrzebuje dużej ilości ruchu, w przeciwnym razie jest niespokojne i nie może na niczym się skupić, jednak pogoda nie pozwala wyjść na podwórko, sam zaserwuj mu trochę ruchu. Możecie pograć np. w Szymon mówi, a zadania, które będziesz przedstawiał maluchowi niech obfitują w aktywność np. „Szymon mówi zrób 5 pajacyków” lub „Szymon mówi zrób 3 przysiady”, w ten sposób pozwolisz dziecku rozładować zapasy energii w formie zabawy.
Poprzez wspólną zabawę możesz także zainteresować swojego podopiecznego nauką. Istnieje wiele ciekawych eksperymentów z zakresu chemii, biologii czy fizyki, które możecie wykonać wspólnie w domu, obecnie na rynku istnieje wiele książeczek, które tłumaczą jak zaprojektować proste doświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here