Co potrafi Twoje dziecko?

Rozwój noworodka jest bardzo dynamiczny, taki mały człowiek uczy się najwięcej i wkłada w to ogromny wysiłek.

Noworodek i małe niemowlę nie potrafią panować nad główką. Możesz wspierać harmonijny rozwój dziecka i zdolność kontrolowania główki, układając je w łóżeczku raz na lewym, raz na prawym boku. Gdy noworodek leży w wózku, podchodź do niego naprzemiennie z obu stron, a nie ciągle z jednej. Unikaj noszenia dziecka w pionie. Na to jeszcze przyjdzie czas.

Gdy dziecko nie śpi, układaj go na brzuszku. Początkowo sporym osiągnięciem będzie przekręcenie główki z boku na bok: to ważny moment rozwoju dziecka. Wkrótce jednak, pod koniec pierwszego miesiąca, smyk uniesie główkę na kilka sekund, jakby chciał popatrzeć na wprost. Próba ta nie zakończy się sukcesem, jeśli niemowlak będzie stale leżał na plecach lub będzie noszony na rękach.

2-miesięczne dziecko staje się bardziej kontaktowe. Ożywia się podczas przewijania czy kąpania. Jest bardzo ciekawe świata. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku i wyraźnie reaguje na głos ludzki. Dźwięki wydawane przez niemowlaka są coraz bardziej zróżnicowane. Gdy do niego mówisz zaczyna uśmiechać się, a nawet gaworzyć.
W tym okresie pojawiają się pierwsze reakcje uczuciowe: zadowolenie, niepokój, złość, zaciekawienie i pierwsze łzy.
Pamiętaj, aby jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem. Opowiadaj mu o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia, a podczas codziennej pielęgnacji pokazuj mu i nazywaj przedmioty, których używasz. Na dobranoc opowiadaj maleństwu bajki lub śpiewaj kołysanki.
Jeśli dziecko jest zdrowe, a warunki atmosferyczne sprzyjające, to dobra pora na spacery.
W 2. miesiącu życia niemowlak potrafi skupić wzrok na otaczających go przedmiotach. Zwraca uwagę na jaskrawe kolory (w szczególności czerwienie) i wodzi oczami za osobami.
Dziecko sprawnie ssie pierś matki i potrafi zaspokoić swój głód. W tym miesiącu przerwy między posiłkami stają się nieco dłuższe.

Staraj się często zmieniać dziecku pozycję, układać je w różnych miejscach. Różnorodność i naprzemienność to niezwykle ważne aspekty wspierania rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia. W tym okresie bowiem dziecko uczy się kontrolować ułożenie i ruchy ciała. Uczy się przeciwstawiać sile grawitacji, która w twoim brzuchu, w wodnym środowisku była skutecznie neutralizowana. W wodzie dziecko zupełnie inaczej odczuwało podłoże, swoje ciało i jego ciężar. Dlatego teraz potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowych warunków. Zabawy dla noworodka powinny być proste, łagodne i ciche. Możesz zabrać dziecko do wanny, położyć go na sobie i kołysać się w rytm falowania wody. Twoja bliskość i wodny masaż sprawią dziecku dużą przyjemność, stymulując jednocześnie jego rozwój. Na tym etapie warto też dostarczać dziecku bodźców wzrokowych.

4-miesięczne dziecko zauważa coraz więcej rzeczy ze swojego otoczenia. Z zainteresowaniem obserwuje wiszące nad łóżeczkiem zabawki, zwłaszcza te, które wydają dźwięki. Próbuje je dotknąć. Przypadkowe potrącanie przedmiotów zmienia się w celowe sięganie po zabawkę. Maluch często bawi się swoimi rączkami, a trzymane w nich przedmioty próbuje włożyć do buzi.
Niemowlak leżąc na brzuszku już bez trudu unosi główkę i górną część tułowia, a jego nóżki są prawie wyprostowane.·Teraz, leżące na plecach dziecko umie przewrócić się na boki i trzyma głowę symetrycznie. Do tej pory jedynie odwracało ją w lewo lub w prawo.
4. miesiąc życia to czas, w którym organy wewnętrzne Twojego maleństwa ciągle się rozwijają. W związku z dojrzewaniem układu pokarmowego, w czwartym miesiącu zwykle ustają kolki jelitowe.

Małe niemowlę dostrzega duże przedmioty w jednolitych, kontrastowych kolorach, np. żółtym i czerwonym, czarnym i białym. Z kolorowego papieru wytnij duże figury geometryczne: koło, trójkąt i kwadrat. Przyklej je do ściany obok łóżeczka. Malec będzie próbował skupiać na nich wzrok. Nadmuchaj trzy baloniki w różnych kolorach i zawieś je nad łóżeczkiem noworodka. Przesuwaj je przed buzią malca w odległości 30–35 cm. Wybierz dwie odmiennie brzmiące grzechotki. Naprzemiennie potrząsaj każdą z nich, stojąc z boku malca. Dziecko zapewne będzie próbowało skierować główkę w stronę dźwięku. Możesz też przesuwać (wolno i spokojnie!) grzechotkę nad twarzą dziecka, tak by mogło śledzić jednocześnie przedmiot oraz dźwięk, jaki wydaje. Śpiewaj maluchowi spokojne kołysanki, wesołe proste rymowanki lub melodyjne piosenki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here