Dobra zabawa w przedszkolu

Okres przedszkolny jest czasem, w którym podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa. Są jej różne rodzaje. Mogą być zabawy ruchowe, tematyczne, z elementami ćwiczeń sportowych, ze śpiewem lub tańcem. Wszystkie one wspierają ogólny rozwój psychofizyczny, czyli zarówno w sferze ruchowej, intelektualnej i emocjonalnej.

Przedszkole jest miejscem, w którym organizowanie zabaw jest prowadzone najbardziej profesjonalnie. Zabawy dla dzieci w przedszkolu ukierunkowane są na poznawanie świata zewnętrznego. Wiedzę o rolach społecznych zdobywają bawiąc się w dom, lekarza, sprzedawcę albo motorniczego. Zjawiska fizyczne i strukturę różnych konstrukcji mogą poznać budując wieże lub zamki z klocków, wycinając i sklejając z kolorowego papieru łańcuchy na choinkę, domki lub mebelki dla lalek.

Szczególnie ważne są grupowe zabawy dla dzieci w przedszkolu. Mają one charakter integracyjny. Wszystkie dzieci powinno brać w nich udział, nawet te najbardziej nieśmiałe. W ten sposób uczą się współdziałania i funkcjonowania w zespole. To sprzyja ich rozwojowi społecznemu i zapobiega wykluczeniu. Dobrze jest organizować takie zajęcia na początku roku szkolnego, gdy przedszkolaki jeszcze dobrze się nawzajem nie znają. Na przykład siedząc w kole podają sobie z ręki do ręki maskotkę, jednocześnie wypowiadając swoje imię. Później – w tym samym układzie rzucają piłeczką do wybranego dziecka powtarzając jego imię. Integracyjne zabawy dla dzieci w przedszkolu, najczęściej odbywają się ze śpiewem i tańcem. Jest to połączenie aktywności ruchowej z jednoczesnym umuzykalnieniem dzieci. Świetnym obyczajem jest witanie nowo przybyłego dziecka piosenką ułożoną z użyciem jego imienia.

Bardzo atrakcyjną formą rozrywki są zabawy dla dzieci w przedszkolu organizowane przez specjalistów z dziedziny prowadzenia imprez dla najmłodszych. Urządza się je z okazji Dnia Dziecka, zakończenia roku szkolnego, albo bez specjalnej okazji – każdy czas jest na to dobry. W programie takich imprez jest wspólne śpiewanie, tańce, konkursy, występy komików albo iluzjonistów. Dla podkreślenia wyjątkowości tych imprez, nauczycielki przedszkola z pomocą rodziców przygotowują dla maluchów strojne czapeczki z bibuły, kolorowe kotyliony, kokardki. Niekiedy są to całe kostiumy – uszyte lub wypożyczone przez organizatorów. Przedstawiają różne zwierzątka, bohaterów ulubionych bajek albo filmów.Wspomnienia z tych niecodziennych wrażeń pozostają u dzieci na długi czas.

Zabawy dla dzieci w przedszkolu prowadzone są z pomocą rozmaitych rekwizytów. Mogą to być ławeczki – przejście przez kładkę, krzesełka – zabawa w pociąg, plastikowe warzywa i owoce – zabawa w sklep, kuchenka, garnki filiżanki – zabawa w gotowanie. Możliwości są nieograniczone. Im mniej konkretny jest rekwizyt, tym większy ma wpływ na rozwijanie wyobraźni przedszkolaków. Zwykły plastikowy krążek może być talerzem, kierownicą, kałużą do przeskakiwania albo spodkiem kosmicznym. Wszystko zależy od kreatywności i inwencji.

Do poprowadzenia dobrej zabawy dla dzieci w przedszkolu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Nauczycielki zdobywają je podczas studiów. Każde zajęcia muszą mieć zarówno cel dydaktyczny, jak też wychowawczy. Z jednej strony zawierają elementy wiedzy potrzebnej do późniejszej nauki w szkole, z drugiej strony uczą dzieci współdziałania w grupie.A więc zabawy dla dzieci w przedszkolu to nie tylko rozrywka, ale też nauka.

Osoby z zewnątrz, prowadzące okazjonalne zabawy dla dzieci w przedszkolu, również posiadają przygotowanie pedagogiczne. Wiedzą jak dostosować program dla dzieci w różnym wieku. Inaczej poprowadzą zabawę dla maluchów a inaczej dla grupy najstarszej. Jest to ważne dla atrakcyjności przebiegu imprezy. Każdy punkt programu musi się opierać na rozeznaniu możliwości umysłowych i ruchowych uczestników. Dzieci nie mogą się nudzić. Im bardziej urozmaicone formy znajdą się w programie, tym lepiej całość imprezy będzie przyjęta przez przedszkolaków. Spełnienie tych warunków, to gwarancja naprawdę świetnej zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here