Jak pomóc alkoholikowi

Alkoholizm jest po prostu uzależnieniem od alkoholu. Każdy może w niego wejść i się zatopić, czy to osoba bez wykształcenia nie troszcząca się o własne zdrowie, ale i zarówno człowiek sukcesu, prowadzący swój własny biznes, który wieczorami nie wytrzymuje presji zawodowej i sięga po dawkę alkoholu.

Stan w jakim jest osoba uzależniona cechuje utratę kontroli nad ilością picia alkoholu oraz możliwością zdecydowania się, że przystopuje z piciem. Przeważnie w osobie uzależnionej tkwi nieoderwane zaprzeczanie temu, że ma w ogóle problem oraz że nie umie sobie radzić z piciem. Alkoholik, który podjął decyzję o leczeniu przeważnie pod presją rodziny ma nikłą szansę na powodzenie.

Czasami słyszy się o przypadkach, kiedy odwyk kończy się sukcesem z powodu zmuszenia przez bliskie osoby, lecz jest to tak rzadkie, prawie niezauważalne. Aby zaakceptować to, że faktycznie ma się z tym problem to potrzeba bardzo silnego bodźca. Bywają chwile, że trzeba dojść do samego dna żeby uświadomić sobie, iż jedynym wyjściem jest leczenie, gorzej jak zostanie się w tym dnie do końca życia. Przeszkodą może być dewiacyjna ambicja chorego, który za wszelką cenę będzie chciał dowieść, że posiada silną wolę i będzie potrafił zaprzestać picia.

Jak rozpoznać objawy uzależnienia od alkoholu?

Pierwszy z nich to wewnętrzna presja picia. Jest to poczucie paniki przed tym, że bez alkoholu nie da się długo wzbraniać. Drugi z kolei brak kontroli nad piciem. Brak decyzji o ilości wypijanego alkoholu. Można też wyróżnić uznawanie alkoholu za najważniejszy aspekt i kurczowego trzymania się go cały czas. Pojawiają się też kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją. Występują dziury w pamięci i człowiek nie potrafi się skoncentrować w ważnych momentach.

Osoba zwiększa dawki alkoholu aby dojść do początkowych faz nietrzeźwości. Udowadnia też całemu światu, że nic mu nie jest, ma pełna kontrolę nad tym co robi i twierdzi, że problem mają wszyscy dookoła tylko nie on.

W jaki sposób pomóc alkoholikowi?

W tej kwestii bardzo ważne jest wsparcie rodziny. Terapia także dla osób współuzależnionych jest bardzo ważna ponieważ osoby bliskie uczą się, jak pomóc alkoholikowi oraz jak zachować się a danej sytuacji wobec niego. Leczenie jest zalecane nie tylko w kierunku do chorego, ale i jego otoczenia, na które wywiera niekorzystny wpływ. Głównie powinny to być dzieci osób chorych, których doświadczyły bólu i cierpienia, co może skutkować na ich przyszłe, dorosłe życie. Bolesne wspomnienia zostawiają niezabliźniony ślad w psychice, który konieczny jest do pokonania dzięki terapii.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here