Jaki kład dla dziecka?

Bardzo wiele osób twierdzi, że kłady nie są dla dzieci. Uważają one, że są to maszyny zbyt niebezpieczne. Nie jest to jednak do końca prawda. Kład będzie jak najbardziej bezpieczny dla dziecka jeśli tylko będzie dobrze dobrany. Wszystko bowiem należy oczywiście robić z głową. To samo dotyczy kładów. Trzeba zatem wiedzieć, że na rynku dostępne są bezpieczne kłady przeznaczone właśnie dla dzieci.

Jak wspomniano na rynku dostępne są i takie kłady, którymi bezpiecznie mogą poruszać się nawet dzieci. Przykładem może być kład, który jeździ na energię elektryczną i może rozpędzić się jedynie do kilku kilometrów na godzinę. Mówią kolokwialnie taki kład nie pojedzie szybciej niż chód pieszego. Jest to zatem kład niezwykle bezpieczny dla dziecka. Dla nieco starszych dzieci dostępne są także kłady elektryczne o nieco większej prędkości jednak nie przekracza ona nawet 20 kilometrów na godzinę.

Oprócz kładów elektrycznych na rynku dostępne są oczywiście także spalinowe kłady dla dzieci. Są to maszyny przeznaczone dla dzieci, które ukończyły minimum 7 rok życia. Jednak takie dziecko może takim kładem poruszać się jedynie po własnym podwórku. Jeśli chodzi o wyjazd w teren to dziecko musi mieć ukończony 14 rok życia. Jasno mówią o tym konkretne przepisy. Samo ukończenie 14 roku życia jeszcze nie wystarczy. Młody człowiek musi jeszcze posiadać prawo jazdy AM, a sam kład musi być zarejestrowany. Warto także wiedzieć, że taki kład może rozpędzić się do prędkości 45 kilometrów na godzinę. Jeśli dziecko chciałoby wsiąść na szybszy kład wówczas musi ukończyć 16 rok życia oraz pozytywnie zdać egzamin na prawo jazdy B1. Nie jest zatem tak, że zakup kładu dla dziecka od razu łączy się z tym, że dziecko zacznie poruszać się po drogach publicznych. Aby było to możliwe spełnione muszą być konkretne warunki opisane powyżej.

Pytanie jakie zatem można sobie postawić brzmi jakie kłady dla dzieci będą najlepsze. Jak można się domyśleć z pewnością nie mogą być z byt szybkie. Chodzi tu przecież o bezpieczeństwo dziecka. Dlatego jeśli decydujemy się na zakup dziecku pierwszego kładu to najlepszy będzie ten posiadający 50 ccm. To zdecydowanie wystarczająca ilość jednostek na rozpoczęcie nauki jazdy kładem. Jednak sam pojazd to nie wszystko. Bardzo ważne jest także jego wyposażenie. Dużo już tu było mówione o prędkości. To dotyczy także wyposażenia. Dobry kład dla dziecka powinien posiadać ogranicznik prędkości. Dzięki temu będzie można dowolnie regulować prędkość kładu jaki porusza się dziecko. Innym ciekawym elementem wyposażenia kładu jest specjalny pilot, który pozwala na odległość wyłączyć silnik. To może być bardzo przydatne urządzenie. W przypadku niebezpiecznej sytuacji rodzic zawsze może wyłączyć silnik kładu na odległość.

Istotną kwestią jest oczywiście także cena maszyny. Oczywiście ceny kładów, w tym tych dla dzieci, są dość zróżnicowane. Jednak na pewno nie należy kupować sprzętu najdroższego. Zwłaszcza jeśli dotyczy to dziecka, które dopiero uczy się jeździć. Oczywiste jest bowiem to, że taki kład dość szybko będzie po prostu pobijany. Nie warto zatem na początku inwestować zbyt dużych środków. Oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność. Kład nie musi być bardzo drogi, ale jednocześnie nie powinien być zbyt tani, a tym samym słabej jakości. To mogłoby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo.

Jeśli mowa o wyposażeniu to oczywiście nie można zapomnieć o elementach najważniejszych. Mowa tu oczywiście o kasku i ochraniaczach. Dziecko absolutnie nie może wsiadać na kład bez tego wyposażenia. Kłady to w końcu nie zabawki, dlatego bezpieczeństwo jest tu najważniejsze.

Zatem można powiedzieć, że kład dla dziecka nie jest złym pomysłem. Nie trzeba się obawiać, że dziecko z pewnością zrobi sobie na nim krzywdę. To nie prawda. Wszystko zależy od tego czy kład zostanie odpowiednio dopasowany do wielu i możliwości fizycznych dziecka oraz czy będzie posiadał wyżej opisane elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas jazdy. O zastosowaniu kasku oraz ochraniaczy drugi raz wspominać nie trzeba.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMłoda mama
Następny artykułŁóżko dziecięce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here