Jakie są odpowiednie zabawki dla małych dzieci?

Kupowanie zabawek dla dzieci to nie tylko frajda dla samych zainteresowanych zabawą, ale również dla kupujących dorosłych. Rodzice czy dziadkowie często nie znają umiaru, ulegają wpływom mediów, nie zastanawiając się nad tym, czy zabawka przyniesie maluchowi korzyści czy może raczej szkody. Decydują się na zakup danej rzeczy pod wpływem chwili, własnych zainteresowań i ambicji. Czasami mając tylko świadomość, że sprawią nią radość u dzieci. Owszem, zadowolenie najmłodszych z otrzymanego prezentu jest bardzo ważne, ale nie powinno być tym jedynym powodem zakupu. Warto zastanowić się nad produktami dostępnymi w sprzedaży i dokonać właściwego wyboru. Pogodzić pragnienia dziecka z jego dobrem. Powinniśmy zdecydować się na to, co oprócz radości przyniesie pozytywne korzyści w rozwoju dziecka. Ważne również, aby zabawki były bezpieczne, wykonane z odpowiednio przebadanych materiałów, czyli te najwyższej jakości i łatwe do wyczyszczenia. Nie bez znaczenia jest estetyka i wygląd. Powinny być także dostosowane do wieku dziecka – im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowana zabawka.
A oto propozycje odpowiednich zabawek dostosowanych do wieku dziecka.
Warto wziąć pod uwagę zabawki, które spełnią jednocześnie dwie funkcje – nauczą czegoś, ale również będą bawić. Służy do tego grupa zabawek edukacyjnych.
Dzieci najmłodsze, czyli do 1 roku życia.
Takie maluchy uczą się przez dotyk, wzrok, smak, słuch. Zatem należy wybierać przedmioty barwne, kontrastowe, wydające dźwięki, odpowiednie do włożenia do buzi oraz takie, które mają wyrazistą fakturę, np. różne wypukłości, wypustki czy chropowatą powierzchnię. Przede wszystkim muszą być trwałe. Odpowiednie będą różnego rodzaju grzechotki, klocki, pozytywki, książeczki, sortery. Mogą to być maty edukacyjne, na których zazwyczaj znajdziemy połączenie tych wszystkich elementów. Często wyposażone są w pianinka. Dziecko może grać na początku kopiąc nóżkami a następnie wraz z upływającym czasem zaczyna naciskać klawisze rączkami. Odpowiednie będą wszelkie zabawki ruchome, które zmobilizują dziecko do raczkowania, a później do wykonania pierwszych kroków.
Dzieci do 3 roku życia.
W tym wieku maluch już jest dość mocno aktywny, dlatego możemy podsuwać mu takie zabawki, które rozwiną jego zdolności manualne. Będzie zainteresowany kredkami, mazakami, stempelkami, tablicą, na przykład typu: zmazopis. Dziecko w tym wieku również zaczyna naśladować dorosłych. Będzie mu łatwiej, jeśli wyposażymy go w odpowiednie akcesoria, np. lekarskie, fryzjerskie, ogrodnicze. Możemy zakupić małą kuchenkę z rekwizytami do gotowania, żelazko, odkurzacz czy inny sprzęt sprzątający. Zaś domek dla lalek, pomoże odgrywać scenki domowe. Przydadzą się zestawy do majsterkowania, narzędzia, zabawki do pchania i ciągnięcia. Dobrym pomysłem będą różnego rodzaju klocki, proste układanki, tablice magnetyczne, puzzle, kręgle, mini instrumenty muzyczne.
Dzieci starsze: 3-4-5 lat.
Doskonałe zabawki edukacyjne dla 3 latka, to takie, które wspierają rozwój ruchowy i intelektualny. Mogą to być różnego rodzaju masy plastyczne, zestawy konstrukcyjne, przeplatanki i takie, które uczą wiązania, zapinania guzików, rzepów. Odpowiednie będą rowerki, piłki, klocki, zabawki do piasku, czyli wiaderka, foremki, łopatka, grabki. Puzzle, układanki, mozaiki a także kolorowanki, książeczki z nalepkami, książki oraz przybory plastyczne, np. kredki, mazaki, farby.
Dla nieco starszych dzieci odpowiednie będą wszystkie zestawy kreatywne, np. nawlekanie koralików, czyli tworzenie biżuterii, samodzielne uszycie zabawki czy pokolorowanie maskotki.
W życiu dziecka ważne są również pluszaki, maskotki, lalki. Tego rodzaju zabawki, również należy docenić, ponieważ dają dziecku poczucie bezpieczeństwa: są lekiem na samotność, koją dziecięce smuteczki, odganiają ewentualne strachy, pocieszają w trudnych momentach, pomagają w zasypianiu. Niekiedy po prostu zastępują mamę. Uczą empatii, budowania więzi oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami. Rozwijają wyobraźnię i kreatywność małego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here