Wielu rodziców kilkumiesięcznych niemowląt zastanawia się, kiedy dziecko zaczyna chodzić. Moment ten bywa wyczekiwany, ponieważ jest kolejnym, ważnym punktem w rozwoju malucha. Z drugiej strony mający już doświadczenie dorośli wiedzą też, że próbujące samodzielnie przemieszczać się na wyprostowanych nogach dziecko wymaga ogromnej uwagi. Wraz z nabyciem tej umiejętności mija okres, w którym bobas jedynie leżał lub siedział. Teraz zdolność stawiania kroków daje mu nowe, większe możliwości związane z odkrywaniem świata i chęcią poznawania wszystkiego wokół. Maluch taki może się przewrócić, uderzyć, sięgnąć po niedostępne do tej pory rzeczy (np. na regale), zrzucić je. Rodzice muszą stale go kontrolować, co z pewnością wymaga także od nich więcej energii i sił.
Oczywiście na pytanie, kiedy dziecko zaczyna chodzić, nie można podać żadnej konkretnej odpowiedzi. Na zdobycie tej umiejętności wpływa wiele czynników, które pozostają sprawami indywidualnymi, czyli np. genetyka, zdolności ruchowe, ale też osobowość i temperament. Warto pamiętać, że każdy człowiek jest inny, zatem również dzieci rozwijają się w różnym tempie. Są maluchy, które stawiają pierwsze kroki bardzo wcześniej, bo już w wieku 9 miesięcy, inne zaś dopiero pół roku później. Rodzic z pewnością zauważy, kiedy ten moment będzie się zbliżał. Nie jest bowiem tak, że dziecko z pozycji siedzącej wstaje i zaczyna chodzić. Proces nauki samodzielnego przemieszczania się jest znacznie bardziej skomplikowany i można podzielić go na kilka etapów. To naturalna sprawa i ważne jest, aby dziecko mogło przechodzić wszystko we własnym tempie, a dorośli nie próbowali niczego na siłę przyspieszać. Oczywiście w momencie, gdy dziecko osiągnie już wiek kilkunastu miesięcy, a nie wykazuje jakiegokolwiek zainteresowania ani nie podejmuje prób chodzenia, warto sprawę skonsultować z pediatrą. Być może maluch ma jakiś problem, np. związany z napięciem mięśniowym. Trzeba wówczas pomóc mu, uczęszczając z nim na zajęcia rehabilitacyjne i ćwicząc w domu, wedle instrukcji specjalisty.
Mówiąc o tym, kiedy dziecko zaczyna chodzić, warto wspomnieć o poszczególnych etapach tego procesu. Wszystko zaczyna się od raczkowania – przeciętny czas nabycia tej zdolności przypada średnio na 8. miesiąc. Faza ta jest bardzo ważna w nauce chodzenia – to właśnie wtedy niemowlę przestawia się na naprzemienne ruchy kończyn górnych i dolnych, by móc się przesuwać do przodu. Dziecko nabiera także sił, sprawności i koordynacji ruchowej, które są niezbędne w dalszym okresie. Warto umożliwiać maluchowi częste „trenowanie”, pozwalając mu na zabawy na podłodze oraz ubierając w komfortową odzież. Dobrym pomysłem jest również zachęcanie go do wysiłku – aby dziecko zechciało pełzać, można położyć w niedużej odległości coś, co go zainteresuje. Może to być kolorowa zabawka, którą będzie musiało samodzielnie „zdobyć”, raczkując w jej kierunku. Na tym etapie bardzo ważna jest już stała kontrola dorosłego. Dziecka nie można ani na chwilę pozostawić bez opieki, ponieważ może dostać się do innego pomieszczenia, gniazdka, kabli, sprzętu elektronicznego, gorącego grzejnika.
Po pewnym czasie pełzanie po podłodze przestaje maluchowi wystarczać. Zaczyna przyjmować pozycję pionową, podciągając się rękoma np. o szczebelki w łóżeczku czy dłonie innej osoby. Wkrótce, w wieku około 10-12 miesięcy, nabywa zdolności samodzielnego stania, przytrzymując się krzesła, szafki, kanapy. Moment, kiedy dziecko zaczyna chodzić, następuje jakiś czas później – najczęściej do 18. miesiąca życia większość niemowląt już stawia kroki i ćwiczy każdego dnia poruszanie się. Z biegiem czasu jego chodzenie staje się coraz pewniejsze, dłuższe i szybsze. W tym momencie warto odpowiednio przygotować przestrzeń. Pomieszczenia, w którym dziecko przebywa, należy pozbawić niebezpiecznych elementów. Kontakty wymagają osłonięcia już na etapie raczkowania, ale trzeba usunąć drobne lub niestabilne elementy, szkło, doniczki z kwiatami. Stół nie powinien mieć żadnych zwisających obrusów, za które łatwo pociągnąć. Wszystkie kanty mebli należy natomiast zasłonić zabezpieczeniami z silikonu.