Dzieci mają całkiem inne potrzeby od dorosłych i to w każdej możliwej kwestii. Inaczej spędzają one dzień, inaczej się bawią, inaczej złoszczą i inaczej się odżywiają. Dieta malucha jest dla niego bardzo ważna. Musi być zdrowa, zbilansowana i dopasowana do wieku dziecka, musi zawierać wszystkie niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Szczególnie ważnym momentem, jest wprowadzanie do diety maluszka nowych pokarmów.
Żywienie dziecka w pierwszym roku życia
Na początku dziecko odżywia się tylko i wyłącznie mlekiem matki. Jeśli z jakiegoś powodu matka nie może dać swojego mleka dziecku, może ona sięgnąć po gotową mieszankę mleczną, która zapewni dziecku prawidłowy rozwój i wzrost. Dziecko, które jest na piersi, rozszerzenie diety powinno zacząć dopiero około 6 miesiąca życia, zaś dziecko które jest na sztucznej mieszance, może już zacząć próbować nowych smaków około 4 miesiąca życia. Na początek dieta niemowlaka może zawierać kaszkę, którą przygotowuje się z użyciem wody przegotowanej. Taka kaszka ma odpowiednią konsystencję, by ją dziecku nawet kilkumiesięcznemu podawać. Jest też smaczna i pełnowartościowa. Następnie należy zacząć wprowadzać do diety dziecka owoce i warzywa. Oczywiście powinny one być dobrze ugotowane i maksymalnie rozdrobnione. Taką papkę z pojedynczych owoców i warzyw, można dziecku pomału podawać, obserwując je czy czasem jakiś produkt nie powoduje uczulenia albo nie przypadnie do gustu maluchowi. Na początku warto podać dziecku marchewkę, ziemniaka, kalafior, dynię, jabłko, banana itp. W kolejnych miesiącach można te potrawy wzbogacać o kolejne składniki i tak podawać dania składające się z dwóch czy trzech składników.
Kiedy dziecko ma już pierwsze ząbki, można mu zacząć podawać zupki nie końca zmiksowane. Na przykład dobrą propozycją będzie delikatny rosołek z makaronem i drobno posiekanymi jarzynkami, zupka krupnik czy zupka z ryżem. Jest to też moment by dziecko zaczęło próbować mięsa, oczywiście musi to być chude mięsko, na przykład cielęcina, kurczak czy królik, a po siódmym miesiącu warto też wprowadzić do menu dziecka rybkę.
Dzieciom do pierwszego roku życia, nie podaje się dań smażonych, ciężkostrawnych, mocno przyprawionych. Wszystko co się dla dziecka gotuje, powinno być delikatne i zdrowe. Dietę dziecka rozszerza się powolutku, małymi krokami, dodając nowe smaki, gdy dziecko jest na to gotowe. Nawet jeśli dziecku nie smakuje jakiś produkt za pierwszym razem, za jakiś czas warto do niego wrócić i spróbować mu go podać kolejny raz. Tak samo jest też w przypadku produktów, które wydaje nam się że dziecko uczulają. Nawet jeśli po podaniu dziecku na przykład truskawki, dostanie ono wysypki na ciele, to na jakiś czas produkt ten warto odstawić. Ale za parę tygodni warto do niego wrócić, bo być może wysypka wcale nie była spowodowana tym akurat produktem.
Gotowe dania dla maluchów
Mamy, które nie czują się za dobrze w gotowaniu, a chcą dziecku dać wszystko to co najlepsze, mogą kupować gotowe obiadki i deserki dla swoich maluchów. Takich produktów jest bardzo dużo, są one przeznaczone do określonego wieku dziecka i także zapewniają im one zdrowy rozwój. Tego typu gotowe potrawy, są przygotowywane bardzo starannie, są testowane pod wieloma względami, tak by rodzice mogli mieć pewność, że dają dzieciom zdrowe posiłki, pełne witamin i składników odżywczych. Są one na dodatek podane w małych słoiczkach, co jest wygodne i bardzo praktyczne. Każdy obiadek trzeba dziecku podgrzać, ale deserek można mu podawać w każdym miejscu i o każdym czasie, co jest na wagę złota, szczególnie gdy się z dzieckiem dużo podróżuje.
Wprowadzanie nowych smaków do codziennej diety malucha, nie jest łatwym zadaniem. Dzieci są różne, różne mają smaki i upodobania. Niektóre dzieci są kapryśne przy jedzeniu, nie można się jednak poddawać, trzeba je zachęcać na każdy możliwy sposób do jedzenia nowych potraw, dzięki temu będą rosły zdrowo i szybko, a przy tym będą bardzo szczęśliwe. A to zapewni szczęście także ich rodzicom.