Badanie ostrości wzroku

Czy zdarza Ci się tracić ostrość wzroku podczas czynności wymagających precyzji bądź długotrwałego wpatrywania się w ekran smartfona bądź laptopa? Masz wrażenie, że Twoje oczy szybko się męczą? Przeczytanie drobnego druku bądź dostrzeżenie szczegółów odległych obiektów sprawia Ci trudność? Przyczyną mogą być wady refrakcyjne wzroku.

Co są wady refrakcyjne wzroku?

To nic innego jak fachowa nazwa na popularne określenie „wady wzroku”. Obejmują one szerokie spektrum różnego rodzaju niedoskonałości optycznych w naszych oczach, które utrudniają skupienie światła na siatkówce w prawidłowy sposób, czego efektem jest rozmazywanie się wzroku. Jakie wady są najczęstsze? Z pewnością możemy wspomnieć o miopii (krótkowzroczności) i hiperopii (dalekowzroczności), coraz częściej występuje również astygmatyzm (zniekształcenie i zakrzywienie obrazu). Skąd biorą się wady wzroku? Istotne są czynniki genetyczne – skłonność do występowania konkretnych wad wzroku może być dziedziczna. Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe – praca przy sztucznym świetle i w niekorzystnym dla naszego wzroku środowisku wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wad lub nawet chorób oczu. Wśród innych czynników wymienia się występowanie chorób współistniejących oraz wiek wraz z którym zdolności naszych zmysłów w tym wzroku ulegają osłabieniu.

Drobniejsze lub bardziej poważne wady dotyczą większości z nas, dlatego warto regularnie wykonywać badanie ostrości wzroku w celu profilaktycznym. Należy wykonywać je według wieku: w wieku 6-18 lat – raz w roku, w wieku 18-60 – raz na dwa lata, w wieku powyżej 61 lat – raz w roku. Jeśli dokucza nam ból i uczucie zmęczenia oczu, a obraz staje się niewyraźny, bądź czytanie przychodzi nam z trudem warto nie czekać na datę rutynowej kontroli i niezwłocznie zgłosić się do okulisty, który zleci wykonanie niezbędnych badań, gdyż tak jak w przypadku innych schorzeń kluczowa jest właściwa diagnostyka.

Jeśli podczas szczegółowego wywiadu i wykonywania standardowych badań lekarz zauważy niepokojące symptomy będzie mógł pokierować nas na bardziej szczegółowe badania celem ustalenia ostatecznej diagnozy. Pod adresem wrosinski.pl możesz zapoznać się ze szczegółami przeprowadzanych badań diagnostycznych. Są one niebolesne i bezinwazyjne, a ich wyniki (o ile nie będą konieczne dodatkowe badania) oraz diagnozę poznasz jeszcze tego samego dnia. Jeśli lekarz rozpozna u Ciebie wadę refrakcyjną wzroku zostaniesz skierowany do optometrysty na dobór szkieł. Do wyboru masz okulary lub soczewki, choć niektóre wady wzroku mogą wykluczać noszenie tych drugich. Warto pamiętać również o odpowiednim nawilżeniu oczu za pomocą kropli, które można nabyć w aptekach bez recepty. Zmęczone oczy mają większą skłonność do wysychania powierzchni oka, co prowadzi do uczucia dyskomfortu, a nawet bólu. Dodatkowo gdy jesteśmy zmęczeni, nasze oczy są niewystarczająco nawilżone wady wzroku stają się bardziej dokuczliwe, warto więc sobie pomóc stosując ogólnodostępne środki farmaceutyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here