Buciki dla dzieci - jak dobrać odpowiednie obuwie?

Przychodzi w życiu każdego dziecka moment, gdy potrzebuje ono swoje pierwsze w życiu obuwie. Buciki dla dzieci muszą być delikatne, by nie podrażniać stóp. Jak właściwie dobrać obuwie dla dzieci, tak by czuły się one komfortowo i z radością wykonywały swoje pierwsze, przełomowe kroki? Odpowiedź jest bardzo prosta, poznasz ją, czytając ten artykuł.

Po co niemowlętom i małym dzieciom buty?

Gdy dziecko jest malutkie, nie potrzebuje butów. Do ochrony stopy wystarczą ciepłe, grube i miękkie skarpety. Zapotrzebowanie na buciki pojawia się, dopiero gdy dziecko zaczyna chodzić. Obuwie doskonale ochroni stopę przed zabrudzeniami na spacerze, a także przed otarciami i uszkodzeniami. Małe dziecko ucząc się chodzić, robi swoje pierwsze z życiu kroki, warto zadbać, by wykonało je ono prawidłowo.

Wybierając i stosując buciki u niemowląt należy pamiętać, iż dziecko ucząc się chodzić kształtuje stopę. W tym czasie nie wolno krępować ruchów zbyt ciasnym, czy twardym obuwiem. Jak więc prawidłowo wybrać buciki dla dzieci?

Czym kierować się wybierając obuwie dla dziecka?

Przede wszystkim na zakupy należy wybrać się z dzieckiem i, co bardzo ważne, przed zakupem buty przymierzyć. Co prawda dziecko nie powie nam czy buty są zbyt małe i ciasne, ale nie trudno to samemu sprawdzić. But nie może być zbyt luźny, w żadnym wypadku nie może spadać ze stopy dziecka, powinien za to przylegać, ale nie może być zbyt ciasny.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest materiał, z którego wykonano but. Nie może to być materiał sztuczny. Tworzywa sztuczne, często są sztywne, przez co mogą obcierać stopę i uniemożliwiać prawidłową naukę chodzenia. Kolejną wadą takich materiałów jest to, że nie są one przewiewne. Stopa niemowlęcia, szczególnie w lecie, może się pocić. Dlatego, aby zapewnić komfort dziecku i mieć pewność, że buty są odpowiednio dobrane, warto szukać obuwia wykonanego z naturalnych materiałów, choćby bawełny, lnu, czy miękkiej skóry.

Dosyć istotną cechą dobrego obuwia jest ich niewyczuwalność dla dziecka. Powinny wręcz przypominać skarpetki, dlatego im miększa podeszwa, tym lepiej. Nie krępuje ona ruchów stopy i nie sprawia dyskomfortu.

Będąc w sklepie i wybierając buciki dla dzieci, warto zajrzeć do środka i zastanowić się, czy będą one wygodne dla naszego dziecka. Nie powinny one zawierać żadnych wystających szwów, które mogą podrażniać skórę. Podeszwa powinna być miękka, giętka i gruba. Dziecko powinno mieć jakąś „izolację” od podłoża.

Doświadczeni rodzice polecają obuwie sznurowane. Sznurowadła, co prawda utrudniają i spowalniają zakładanie bucika, ale za to można go lepiej dopasować do stopy. Rzepy zazwyczaj są tylko dwa lub trzy i nie trzymają one aż tak dobrze stopy, jak sznurówki, które przymocowane są na całej długości buta.

W komfortowym bucie wysokiej jakości czubek jest zaokrąglony i nieco podwyższony. Ułatwia to prawidłowy ruch stopy po podłożu. Dodatkowo w takim bucie jest więcej miejsca na palce dziecka. Nie podrażniają się one i nie ma ryzyka, że w przyszłości będą krzywe, czy zdeformowane.

Jeśli na zewnątrz jest zimno, warto wybrać ocieplone obuwie. Dziecku nie zamarzną stopy, jednak przy kupnie butów z futerkiem, warto upewnić się, że nie są one zbyt sztywne. Latem doskonale sprawdzi się, jeśli jest taka możliwość, chodzenie na bosaka. Ortopedzi są zgodni, że w żadnym wypadku nie powinno się kupować sandałków dzieciom, które dopiero uczą się chodzić. Sandał nie usztywnia ani nie trzyma stopy, dodatkowo utrudnia chodzenie i może powodować upadki, a także obtarcia. Sandału poprzez swój otwarty kształt otwierają drogę zanieczyszczeniom, a także osrtym kamyczkom i owadom, które mogą skaleczyć delikatną stopę dziecka.

Generalnie dobierając obuwie dla dziecka należy pamiętać, by było ono przede wszystkim wygodne i nie krępowało ruchów. Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, jest bardzo ważny w jego rozwoju. Dziecko nie tylko uczy się używać mięśni stóp, ale także wypracowuje prawidłową postawę. Od nas zależy czy ten etap rozwoju zakończy się sukcesem, czy porażką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here