Jak spełnić marzenia o dziecku?

Odpowiedź na to pytanie raczej zna każdy i nie brzmi ona „poczekać na bociana”. Często pary jednak mają problem z zajściem w ciążę i starania o dziecko nie przynoszą oczekiwanych efektów. Do scharakteryzowania problemu potrzebny jest czas, jeśli problem trwa około pięciu miesięcy – faktycznie, może trzeba podjąć jakieś zmiany w swoim życiu.
Nie ograniczajcie współżycia tylko do dni płodnych, ponieważ często kochanie się wtedy staje się obowiązkiem, a nie przyjemnością, ponadto częste uprawianie seksu dobrze wpływa na jakość i ilość ejakulatu. Tego typu „ćwiczenia” przed dniami płodnymi u płci pięknej znacznie zwiększają ukrwienie jajowodów i macicy. Plemniki żyją w ciele kobiety od dwóch do trzech dni i „oczekują” na owulację.
Zbyt emocjonalne traktowanie problemu tylko go zwiększa, ponieważ powoduje stres, który utrudnia zajście w ciąże. Najlepsze podejście to po prostu czerpanie radości z bycia ze sobą!
W wielu przypadkach oczywiście to nie wystarczy. Zachęcam także wszystkie pary do skontaktowania się z lekarzem – seksuologiem, który jak nikt inny pomoże wam rozeznać podłoże waszego problemu i rozpocząć walkę z nim.
Częstym problemem jest zbyt małe wydzielanie, bądź zła konsystencja śluzu szyjkowego, który w dużej mierze odpowiada za to, czy dojdzie do zapłodnienia. Zwiększa on ruchliwość plemników i wydłuża ich przeżycie.
Podstawowym czynnikiem, który może utrudnić poczęcie dziecka jest stosowanie używek takich jak papierosy, kawa, marihuana, czy alkohol – oczywiście ważna jest całkowita abstynencja od takich środków u obu ze stron, ponieważ nie tylko utrudniają zapłodnienie, jednak jeśli do niego dojdzie to mogą być powodem zaburzeń rozwoju u płodu.
Wiele metod ułatwiających zajście w ciążę polega na poprawieniu jakości, wspominanego przeze mnie wcześniej, śluzu szyjkowego. Warto zapoznać się z tego typu metodami, ponieważ nawet jeśli twój problem nie jest spowodowany problemami ze śluzem szyjkowym, to zawsze poprawienie jego jakości znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Konsystencja śluzu zależy od odpowiedniej gospodarki hormonowej, jednak najlepszym sposobem często okazuje się ten najprostszy – picie wody. Zwiększa ona oczywiście poziom nawodnienia w całym ciele, także w płynach ustrojowych, dzięki czemu rozrzedza śluz, co zwiększa penetrację plemników. Planująca zajść w ciąże kobieta powinna więc zwiększyć ilość wypijanej wody w pierwszej fazie cyklu, a zwłaszcza na krótko przed owulacją. Pamiętaj, że herbata, czy soki często działają odwadniająco na organizm, więc nic nie zastąpi zwykłej, czystej niegazowanej wody.
Zakwaszenie kobiecego organizmu może także stanowić ogromny problem, ponieważ naturalne, kwaśne środowisko pochwy źle wpływa na żywotność plemników. Wyjściem z tego problemu nie jest, jak często słyszymy w telewizji, przyjmowanie suplementów, a zmienienie diety. Unikanie nadmiaru mięsa, czy produktów z mąki pszennej, nabiału i słodyczy powinno zakończyć problem z nadkwasotą. A na wzrost zasadowości pH organizmu (w tym dróg rodnych) wpłyną warzywa i owoce.
Chociaż wyżej wspominam o odwadniającym działaniu herbaty to szklanka wysokiej jakości naparu z zielonej herbaty właśnie, znacznie pomaga w staraniu się o dziecko. Podwójnym sukcesem będzie, jeśli zastąpisz nią poranną kawę. Działa ona oczyszczająco i orzeźwia, dlatego pomoże ci otworzyć oczy po wstaniu. Zawiera ona także dużo antyoksydantów, zapobiegających tworzeniu się reaktywnego tlenu, który może być jedną z przyczyn raka, oraz ogólnie negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, także narządów rozrodczych.
Jeśli żadne z powyższych metod nie pomagają, po skontaktowaniu się z lekarzem można zdecydować się na inseminację. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia niepłodności, będąca jednak niejako „nienaturalnym” zajściem w ciąże, jednak na szczęście w XXIw. większości osób to nie przeszkadza. Polega ona na wprowadzeniu plemników partnera, bądź innego dawcy, bezpośrednio do: szyjki, macicy, lub jajnika. Najczęściej pary decydują się na inseminacje domaciczną i w większości przypadków to wystarcza. Przed inseminacją należy oczywiście wykonać serię badań ginekologicznych i podpisać zgodę na jej przeprowadzenie.
Bezpłodność jest problemem który dotyka wiele par. Dzieje się tak z wielu powodów, często niezależnych od osób będących ze sobą w związku. Jeśli ten problem dotyka także siebie, to nie warto się za to obwiniać! Na szczęście medycyna zna wiele rozwiązań na tego typu problemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here