Czytanie w dzieciństwie

Rodzice powinni czytać swoim dzieciom. A kiedy te podrosną, zachęcać do samodzielnego sięgania po lekturę. Zalet czytania jest wiele, nie tylko w dzieciństwie, ale także przez całe życie. Owszem, wiele przydatnych informacji można uzyskać we współczesnym świecie z innych źródeł. Jednak nic nie zastąpi czytania, które poszerza horyzonty i rozwija wyobraźnię. I choć wiele się mówi o upadku tradycyjnej pracy, czasopisma dla dzieci powinny być wydawane. Nawet jeżeli ich redaktorzy muszą sięgać po coraz to nowe środki przyciągania uwagi. Zadaniem rodziców pozostaje natomiast świecić przykładem i pokazywać pociechom piękny oraz różnorodny świat książek.

Zalety czytania jest mnóstwo. Wspominano już, że rozwija wyobraźnię. Trudno wyobrazić sobie pisarza czy innego artystę, który omijałby książki czy gazety szerokim łukiem. Literatura i prasa dostarczają bowiem nie tylko informacji o świecie, ale również inspirują. Nigdy nie wiadomo, która opowieść zmieni życie czytelnika. Zarówno książki, jak i czasopisma dla dzieci to też swoisty zamiennik podróżowania. Owszem, współczesne maluchy zwiedzają świat ze swoimi rodzicami znacznie częściej niż poprzednie pokolenia. Jednak wakacje raz w roku nie wystarczą, by poznać różnorodne kultury i naprawdę zrozumieć świat. Tym bardziej, że wielu turystów ogranicza zwiedzanie do minimum, skupiając się na pływaniu w morzu i przemierzaniu sklepików z pamiątkami. W ten sposób nie nauczy się dzieci zbyt wiele. Alternatywą jest natomiast słowo pisane. Podczas czytania człowiek podróżuje, poznaje lokalne zwyczaje i przekonuje się, że otaczająca go na co dzień rzeczywistość to jedynie jedna z możliwości. Szczęśliwe społeczeństwa składają się z otwartych na świat jednostek. Te ostatnie muszą jednak czytać. Im wcześniej sięgną po literaturę czy prasę, tym lepiej. Warto też zwrócić uwagę na oczyszczającą moc czytania. Jest to czynność, która pozwala radzić sobie z emocjami. Przede wszystkim pokazuje, że człowiek nie jest z nimi osamotniony, ponieważ inni przeżywają podobne rzeczy. Poza tym śledząc losy bohaterów, można wraz z nimi odczuwać silne i często trudne emocje. Jak strach, gniew czy osamotnienie. Z jednej strony ma się okazję podejrzenia, jak można sobie radzić z takimi wyzwaniami. Z drugiej podczas lektury odreagowuje się wiele tłamszonych uczuć. Jest to istotne także w dzieciństwie. Najmłodsi często bowiem mierzą się z emocjami, których nie rozumieją. Nastolatki natomiast czują się z nimi bardzo samotne. Dobra książka czy czasopismo pomaga poprzez opisanie problemu i sprawienie, że czytelnik przestaje czuć, jakoby kłopot dotyczył tylko jego. Regularne sięganie po lekturę to również sposób na uzupełnianie wiedzy i poszerzanie słownictwa. Z tym ostatnim od lat nie jest w kraju najlepiej. Kolejne badania pokazują, że zasoby słów obywateli kurczą się. Nie pomagają zapewne telefony, komputery i telewizory. Trudno wyobrazić sobie życie bez nich. Przyda się jednak jakaś przeciwwaga. I świetnie w tej roli odnajdzie się literatura. Tłumaczenie dzieciom tego rodzaju niuansów mija się z celem. Rodzice mogą jednak zachęcać je do czytania wartościowych tytułów. Na rynku wydawniczym nie brakuje książek, dopasowanych do różnych grup wiekowych. Ponadto są jeszcze czasopisma dla dzieci i młodzieży. Pod względem treści i formy przedstawione tam treści są adekwatne do poziomu rozwoju emocjonalnego i intelektualnego najmłodszych członków społeczeństwa.

Czytanie to jedna z tych czynności, które wnoszą mnóstwo dobrego do życia. Uspokaja, rozwija intelektualnie, pomaga zapomnieć o problemach. A do tego uczy i bawi. Niestety, nawyk czytania spotyka się coraz rzadziej. Trudno spodziewać się, że z nieczytających dzieci wyrosną pasjonaci literatury. Takie przypadki się zdarzają, ale niezwykle rzadko. Dlatego tak wielkie zadanie stoi przed rodzicami. Powinni oni wziąć na siebie odpowiedzialność wychowania inteligentnego obywatela i oczytanego człowieka. Na początku warto czytać przede wszystkim dla zabawy. Generalnie można też czytać wszystko, co wydaje się danej osobie interesujące.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/bycmama.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here