Etapy rozwoju dziecka

Małe dziecko rozwija się w bardzo intensywnym tempie. Co miesiąc niemowlę nabywa sporo nowych umiejętności. Etapy rozwoju dziecka są bardzo interesujące i ekscytujące dla rodziców. Już w łonie matki dziecko uczy się ssania i przełykania. Pierwsze tygodnie po porodzie upływają mu na jedzeniu i spaniu. Z każdym kolejnym miesiącem dziecko staje się jednak bardziej aktywne. Około drugiego miesiąca życia dziecko leżące na brzuchu potrafi przekręcić się na plecki. Coraz dłużej leży na brzuszku z uniesioną głową. Taka pozycja jest dla maluszka bardzo interesująca, gdyż pozwala obserwować dziecku otaczający go świat. Warto zakupić dla dziecka matę interaktywną, która wyposażona jest w sporo ciekawych zabawek. Wspomaga ona rozwój fizyczny dziecka i umożliwia mu bezpieczną zabawę.
Około czwartego miesiąca życia dziecko potrafi z pozycji leżącej przekręcić się na brzuszek. Nie należy pozostawiać maluszka bez opieki na łóżku czy stoliku do przewijania gdyż może ono z niego spaść. Coraz chętniej sięga ono po zabawki, na przykład grzechotki, gryzaki lub zawieszki. Dobrym pomysłem jest zawieszenie na budzie wózka lub rączce nosidełka zawieszki, która będzie świetną zabawką podczas podróży. Takie zabawki często wyposażone są w gryzaczki, grzechotki, szeleszczące czy błyszczące elementy. Ważne, aby zabawki były wykonane z bezpiecznych materiałów. Doskonale gdy są one w kontrastowych kolorach, gdyż maleństwo nie widzi w tym czasie jeszcze wszystkich barw.
W szóstym miesiącu maluszek często potrafi już utrzymać się w pozycji siedzącej. Jest to również doskonały czas aby rozpocząć podawanie dziecku innych posiłków niż mleko matki czy mleko modyfikowane. W tym okresie u większości dzieci pojawiają się pierwsze mleczne ząbki. Aby złagodzić ból i obrzęk dziąseł warto smarować je specjalną maścią lub podawać maluchowi schłodzony gryzak, który przyniesie mu ulgę.
Dietę należy rozszerzać stopniowo. Jako pierwszy posiłek warto podać maluszkowi kilka łyżeczek ugotowanej i zmiksowanej marchewki lub jabłuszka. Oprócz mleka warto podawać dziecku także niegazowaną wodę. Jest ona bardzo pomocna w czasie zaparć i bolesnych kolek.
W okolicy ósmego lub dziewiątego miesiąca większość dzieci zaczyna raczkować. Jest to etap poprzedzający chodzenie. Dzięki raczkowaniu dziecko wzmacnia i rozwija poszczególne partie ciała. Większość maluszków uwielbia raczkować, gdyż umożliwia im to przemieszczanie się po pomieszczeniu. Należy pamiętać, aby w tym okresie nie pozostawiać w zasięgu dziecka niebezpiecznych przedmiotów, na przykład baterii, ostrych narzędzi czy gorących napojów.
Roczne dziecko zazwyczaj potrafi już pewnie stać na nogach oraz nieporadnie stawia swoje pierwsze kroki. Zaczyna także coraz wyraźniej mówić, dzięki czemu coraz łatwiej porozumiewa się z opiekunami. Żywo reaguje na muzykę, tańczy i bawi się. Na tym etapie dziecko powinno pomału odzwyczaić się ssania smoczka. Dla rocznego dziecka świetną zabawką będzie pchacz lub stolik edukacyjny. Gdy w domu są schody, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej poprzez zamontowanie bramki.
Dwa lata to najlepszy czas aby nauczyć dziecko korzystać z nocnika. Większość dzieci w tym wieku potrafi sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, dzięki czemu coraz rzadziej trzeba im zakładać jednorazowe pieluszki. Dwulatek jednak zazwyczaj potrzebuje w ciągu dnia krótkiej drzemki.
Aby wspomóc rozwój fizyczny dziecka warto zakupić rowerek biegowy. Jest to doskonały trening przed nauką jazdy na tradycyjnym rowerze z pedałami. Dzięki temu dziecko uczy się utrzymywać równowagę oraz jest sprawniejsze fizycznie.
W tym wieku dziecko uczy się jeść samodzielnie i robi to coraz sprawniej. Jest to najlepszy czas aby nauczyć dziecko samodzielnego picia z kubeczka.
Dziecko, które ukończyło trzy lata jest już przedszkolakiem. Powtarza krótkie wierszyki i rymowanki, śpiewa piosenki, coraz pewniej trzyma w rączce kredki, dzięki czemu coraz ładniej rysuje i koloruje.
Trzy letnie dziecko zazwyczaj mówi coraz wyraźniej, potrafi nazwać kolory oraz nazwy zwierząt.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/bycmama.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here