Jak zaprojektować mieszkanie, mając małe dziecko?

Meblując mieszkanie, musimy przemyśleć wszystko w najdrobniejszych szczegółach. To ważne, żeby z uwagą zaplanować kolory ścian i meble, jakie kupimy. To, jakie podejmiemy wybory, będzie miało wpływ na nasze funkcjonowanie prawdopodobnie przez długie lata. Nikt przecież co kilka miesięcy nie robi remontu ani nie wymienia wszystkich mebli. Dlatego warto jeszcze w fazie projektów zadbać o wszystkie pomieszczenia, rozrysować je w najdrobniejszych aspektach. Na papierze wszystko można zmienić. Można też projekt, który się nie udał wyrzucić do śmietnika i zacząć pracę od nowa. Z gotowym, wykończonym mieszkaniem sprawa nie jest już taka łatwa.
Kiedy organizujemy wygląd mieszkania od podstaw, musimy wziąć pod uwagę ile pokoi mamy do dyspozycji i rozplanować ich przeznaczenie w zależności od tego, jakie są nasze potrzeby oraz ilu będzie mieszkało z nami domowników.
Prawdopodobnie będziemy mieli do zaprojektowania salon, czyli pokój dzienny, w którym każdy będzie mógł odpocząć, wypić kawę, obejrzeć film w telewizji czy usiąść z innymi i porozmawiać o minionym dniu. W salonie najważniejszym chyba meblem jest wygodna kanapa i fotele. Jeśli salon pełni również rolę jadalni, warto rozważyć zakup solidnego drewnianego stołu, przy którym będzie mogła usiąść cała rodzina i wspólnie zjeść posiłek. Jeśli w salonie czytamy wieczorami książki, postawmy obok fotela i kanapy dużą lampkę, która daje dobre jasne światło.
Ważnym pomieszczeniem jest też sypialnia, którą warto zaplanować tak, by była spokojną przystanią. To ma być pokój, w którym wyciszamy się i ładujemy akumulatory na kolejny dzień. Możemy w sypialni postawić dużą szafę, w której będziemy mieli całą garderobę. Ubrania poukładane tak, że w zaciszu sypialni możemy przebrać się i przygotować do dnia, do wyjścia po południu czy wziąć piżamę szykując się do nocy, to bardzo duża wygoda. Jednak nie da się ukryć, że najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Dołóżmy wszelkich starań, aby było to łóżko wygodne, z dobrej jakości materacem. Postawmy na naturalne, bawełniane pościele. Dobry sen i regeneracja to podstawa zdrowego funkcjonowania w życiu.
Jeśli w naszej rodzinie jest małe dziecko, będziemy też projektować pokój dziecięcy. W zależności od ilości pokoi w mieszkaniu pokój dziecięcy będzie osobnym pomieszczeniem lub wydzieloną częścią w sypialni rodziców. To częste rozwiązanie, gdy łóżeczko znajduje się blisko rodziców tak, że mogą oni w każdej chwili usłyszeć, czy maluch nie potrzebuje pomocy. Można zdecydować się na postawienie obok szafy małej komody na ubranka i akcesoria malucha lub wybrać łóżeczko dziecięce z szufladą, w której będziemy przechowywali część rzeczy potrzebnych przy opiece nad małym dzieckiem.
Jeśli mamy możliwość wydzielenia osobnego pokoju dla dziecka, na pewno wtedy postaramy się o wystrój tego pomieszczenia zgodny z jego charakterem. Dobierzemy pastelowe lub białe kolory ścian. Jeśli ściany pozostaną białe, warto pomyśleć o umieszczeniu na nich bajkowych, kolorowych akcentów. Mogą to być namalowane obrazki, szlaczki czy paski albo specjalne naklejki na ścianę prezentujące dziecięce motywy.
W pokoju dziecięcym przyda się też szafa i komoda na ubranka. Osobne stanowisko do przewijania i szafka na pieluchy i chusteczki.
Jeśli mamy do dyspozycji cały pokój dla dziecka w szufladzie pod łóżeczkiem możemy przechowywać zapasy akcesoriów — dodatkowe opakowania pieluch, mokrych chusteczek, kremów itp. Mogą tu też znaleźć się zmiany pościeli lub ubranka, które jeszcze są za duże.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko śpi w sypialni rodziców. Wtedy szuflada pod łóżeczkiem dobrze sprawdzi się do przechowywania bieżących akcesoriów. Nie warto w takiej sytuacji robić dużych zapasów, których nie będziemy mieli gdzie przechowywać.
Z czasem często jest tak, że zabawki i akcesoria dziecięce przenoszą się do salonu i większość rzeczy należących do malucha leży właśnie w tym pokoju. Wstawiamy mały regalik, na którym nasza pociecha układa swoje skarby. Ostatecznie najważniejsza jest dobra atmosfera w domu, a nie tylko idealnie rozplanowane umeblowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here