Kojec dla dziecka - wygoda i bezpieczeństwo

Rozwój motoryczny dziecka przebiega w różnych fazach. Od momentu gdy niemowlak zaczyna samodzielnie unosić główkę z pozycji leżącej, poprzez próby siadania, raczkowanie, aż do prób wstawania a następnie chodzenia.

Początkowo maluch nie może sam opuszczać swojego łóżeczka, więc jest w nim całkowicie bezpieczny. Barierki uniemożliwiają jego wypadnięcie, gdy zaczyna zmieniać pozycję ciała – przewraca się na boki lub brzuszek. W późniejszych okresach potrzebny będzie kojec dla dziecka. Przydaje się on już od chwili, gdy dzieciak podejmuje pierwsze próby przemieszczania się. Łóżeczko staje się wtedy zbyt ciasne, co ogranicza mu przestrzeń.

Okres rozwoju dziecka pomiędzy pierwszym a osiemnastym rokiem życia jest dosyć trudny dla mam. Ich uwaga musi być cały czas skupiona na tym, co robi ich pociecha. Właściwie nie można spuścić dzieciaka ani na chwilę z oczu. Szczególnie, gdy zaczyna on pełzać, raczkować lub przemieszczać się na czworakach po pokoju. Mógłby wówczas ściągnąć na siebie ze stołu jakiś przedmiot pociągając za rogi obrusa, albo dotknąć przewodów od domowego elektrycznego sprzętu. Kojec dla dziecka eliminuje te wszystkie zagrożenia. Jest to urządzenie bardzo praktyczne. Drewniana balustradka chroni przed wyjściem dziecka na otwartą przestrzeń pomieszczenia. Na spodzie zazwyczaj znajduje się miękka podściółka, można też rozłożyć grubszy koc. Nawet w razie upadku, maluch nie jest narażony na stłuczenia. We wnętrzu umieszcza się zabawki – piłeczki, pluszaki, autka, laleczki. To zapewni dziecku zajęcie nawet na dłuższy czas. Mama może spokojnie poświęcić się obowiązkom domowym. Tym bardziej, że kojec dla dziecka , który wyposażony jest w kółeczka można dowolnie przewozić z pokoju do pokoju albo nawet do kuchni. Dla najmłodszych kojec może być wykonany z miękkiej, elastycznej siatki, a jego brzegi pokryte są tworzywem z gąbką. Nie ma mowy o jakichkolwiek urazach.

Bardzo wyczekiwanym przez rodziców momentem są pierwsze kroki dziecka. Początkowo nie jest ono w stanie zrobić ich samodzielnie. Trzeba przytrzymywać je za rączki i stopniowo uczyć samodzielnego chodzenia. Gdy synek lub córka zdobędzie już tę sprawność, odkrywa atrakcyjne możliwości wykorzystania jej. Trudno upilnować malucha, który przemieszcza się z miejsca na miejsce chcąc sięgnąć po ulubioną zabawkę albo inne przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu. Nie jest to bezpieczne ani dla dziecka ani dla domowych sprzętów! Strącony telewizor lub komputer może coś dziecku uszkodzić i sam przy tym ulegnie zniszczeniu. Dlatego kojec dla dziecka jest znakomitym rozwiązaniem. Umieszcza się go na środku pokoju tak, aby nie był w pobliżu innych mebli. Dziecko ma wyodrębnioną odpowiednią dla niego przestrzeń – dość sporą a jednocześnie bezpieczną.

Kojec dla dziecka ma duże znaczenie dla ogólnego rozwoju psychoruchowego. Możliwość wsparcia się na balustradce stymuluje do samodzielnego wstawania i przechodzenia wzdłuż barierki. To wstęp do zdobycia pełnej umiejętności chodzenia. Ważne są zabawki i przedmioty włożone do kojca. Dziecko może turlać piłeczki lub popychać samochodziki – w ten sposób poznaje przestrzeń. Przedmioty te nie wypadną poza kojec, więc może tak się bawić przez dłuższą chwilę. Podobnie jest z dużymi klockami. Budowanie i burzenie wieży to świetna zabawa. Też przybliża pojęcie przestrzeni a jednocześnie rozwija koordynację wzrokowo – ruchową.

Najważniejsze jest jednak to, że dziecko pozostawione w kojcu uczy się samodzielności. Bez absorbowania matki potrafi przechodzić z jednej zabawy w drugą równie dla niego atrakcyjną. Gdy się zmęczy, zaśnie przytulony do poduszki albo największego pluszaka znajdującego się w kojcu.

Kojec dla dziecka jest sprzętem bardzo wygodnym również dla rodziców lub opiekunek. Podczas gdy maluch bawi się samodzielnie, mama może przygotować dla niego posiłek, posprzątać mieszkanie czy też rozwiesić pranie na balkonie, a tatuś naprawić kran. Zrobią to bez obaw, że dziecku coś zagraża – jest ono pochłonięte zabawą i bezpieczne w swoim kojcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here