Kobiety, które planują ciąże lub właśnie się o niej dowiedziały często zastanawiają się jak liczyć tygodnie ciąży. Po wizycie u ginekologa często bywają zaskoczone tygodniem ciąży, gdyż dokładnie wiedzą, kiedy odbyły stosunek seksualny bez odpowiedniego zabezpieczenia.
Wiele młodych kobiet szuka odpowiedzi na pytanie, jak liczyć tygodnie ciąży. Zazwyczaj informacji poszukują w internecie bądź rozmawiają na ten temat ze swoim ginekologiem.
Zastanawiając się, który tydzień i dzień ciąży aktualnie trwa, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych na różnych stronach internetowych.
Po wpisaniu terminu pierwszego dnia ostatniej miesiączki i przeciętnej długości cyklu w wyniku otrzymuje się bardzo przybliżony wiek ciąży i termin porodu.
Należy pamiętać, że czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od dnia, w którym odbył się stosunek seksualny.
Ciąża zazwyczaj trwa czterdzieści tygodni, ale poród może odbyć się dwa tygodnie szybciej lub dwa tygodnie później. Poród przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży uznaje się za poród przedwczesny. Gdy do rozwiązania dochodzi przed upływem 25 tygodnia ciąży, uznaje się to za poronienie.
Największe ryzyko poronienia występuje do 12 tygodnia ciąży. Po upływie tego tygodnia ryzyko znacząco maleje, jednak przyszła mama przez całą ciążę powinna na siebie szczególnie uważać, nie dźwigać ciężkich przedmiotów ani nie wykonywać wyczerpujących ćwiczeń fizycznych.
Ciężarna kobieta powinna wykonywać łagodne ćwiczenia, które są bezpieczne dla dziecka. Przyszła mama powinna być aktywna fizycznie przez całą ciążę, gdy pomoże jej to łatwiej przetrwać poród oraz dojść do siebie po porodzie i połogu.
Pierwszym objawem ciąży najczęściej jest brak miesiączki. W pierwszym dniu spodziewanej miesiączki należy wykonać test ciążowy. Test robiony zbyt wcześnie, na przykład kilka dni po stosunku może dać nieprawidłowy wynik. Aby potwierdzić wynik testu ciążowego, warto udać się dodatkowo na specjalistyczne badanie krwi do laboratorium.
W pierwszych tygodniach ciąży większość kobiet cierpi na poranne mdłości i wymioty. Aby złagodzić mdłości, przed wstaniem z łóżka należy zjeść kilka herbatników lub garść migdałów. Pomocne może okazać się także zjedzenie kostki gorzkiej czekolady.
Kolejnym objawem ciąży jest rozdrażnienie, wahania nastrojów oraz brak apetytu bądź wręcz przeciwnie, wzmożony apetyt na niektóre produkty. Wiele kobiet w początkowym okresie ciąży cierpi na zawroty i bóle głowy. Warto pamiętać, aby ograniczyć przyjmowanie tabletek przeciwbólowych.
Jeżeli wynik testu okazał się pozytywny, kobieta powinna niezwłocznie umówić się na wizytę do ginekologa. Specjalista zaleci wykonanie podstawowych badań, między innymi morfologię krwi oraz poziom niektórych hormonów, a także badanie moczu. Często na pierwszej wizycie ginekolog wykonuje również cytologię.
Lekarz przeprowadzi także badanie macicy oraz zrobi USG przez pochwę, aby ocenić wielkość pęcherzyka ciążowego i obliczyć przybliżony termin porodu.
Zazwyczaj ginekolodzy podają dwa terminy porodu. Pierwszy, obliczony na podstawie terminu ostatniej miesiączki, a drugi na podstawie wielkości płodu.
Płeć dziecka przyszli rodzice mogą poznać dopiero w okolicy 16 tygodnia ciąży.
Co ciekawe, wiele par planuje stosunki seksualne według chińskiego kalendarza, aby spłodzić dziecko o wymarzonej płci. Jednak specjaliści nie uznają tej metody za skuteczną.
Pary, które chcą począć dziewczynkę, powinny kochać się kilka dni przed owulacją, gdyż plemniki żeńskie są w stanie dłużej przetrwać w drogach rodnych kobiety. Z kolei pary, które marzą o chłopcu, powinny współżyć w dzień planowanej owulacji i kilka dni po niej.
Wbrew pozorom kobieta jest płodna jedynie przez kilka dni podczas jednego cyklu, dlatego warto prowadzić kalendarz swojej miesiączki i dokładnie obserwować swój organizm.
Dostępne są aplikacje na telefon, które wyliczają termin owulacji oraz dni płodne.
Planując ciążę warto rozpocząć suplementację kwasem foliowym oraz przyjmować kompleks witamin.