Rower dla kilkulatka – jak wybierać?

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez możliwości jazdy na rowerze. Sprzęt ten stanowi główny element aktywności ruchowej większości kilkulatków. Pełni on szereg ról – nie chodzi tu jedynie o zabawę. Rower poza rozrywką wpływa na rozwój wielu umiejętności u dziecka, dotyczących rozwoju ruchowego i fizycznego. Poprawia kondycję, buduje zdolność utrzymywania równowagi, przekłada się na prawidłową postawę oraz działanie mięśni i stawów. To dzięki niemu maluch może stale podnosić swą sprawność. Nic więc dziwnego, że każdy rodzic pragnie zapewnić taki pojazd swojemu potomkowi.

Rowery dostępne są dziś dla dzieci od najmłodszych lat. Można kupić taki sprzęt nawet dla dwu- albo trzylatków, niepotrafiących jeszcze samodzielnie jeździć. Wówczas sprawdzają się wersje z doczepianą po bokach, dodatkową parą kół, jak również rowerek biegowy, który nie posiada pedałów. W ten sposób dziecko może przygotowywać się do nauki jazdy na prawdziwym rowerze dwukołowym. Tych również w sklepach nie brakuje. Istnieje dziś wielu producentów, którzy proponują taki sprzęt swoim klientom, o czym z pewnością wie każdy rodzic, który odwiedził market z wyposażeniem sportowym, chcąc nabyć rower dla swojej pociechy. Często wybór jest tak ogromny, że powoduje prawdziwy zawrót głowy i bardzo trudno jest ostatecznie zdecydować się na jeden model.

Czym kierować się podczas zakupu? Bardzo istotne jest dopasowanie pojazdu do wzrostu dziecka. Rower zbyt mały uniemożliwia prawidłową jazdę, z kolei za duży stanowi ryzyko, niebezpieczeństwo i spory dyskomfort. Trzeba zatem brać pod uwagę rozmiar kół, pamiętając o gabarytach przyszłego użytkownika sprzętu. Dla najmłodszych wybierane są opcje 10-calowe. Z kolei rowery dla dzieci 20 cali to wersja dla znacznie starszych. Dedykowane są one maluchom mierzącym od około 110 cm do 120 cm wzrostu. Ponieważ kilkulatki często rozwijają się i rosną w różnym tempie, trudno precyzyjnie określić wiek. Można jednak przyjąć, że rowery dla dzieci 20 cali to pojazdy, z których najczęściej korzystają osoby pomiędzy piątym a ósmym rokiem życia. Oczywiście bywają odstępstwa. Zdarza się, że 7-latek jest już tak wysoki, że potrzebny jest mu większy pojazd. Na pewno jednak nie powinno się kupować pojazdu z wyprzedzeniem, tłumacząc to sobie tym, że dziecko z biegiem czasu dorośnie do niego. Jeśli sprzęt znacznie przewyższają wzrost kilkulatka, nie należy się na niego decydować. Łatwo można narazić potomka na upadek, uderzenie czy złamanie kości. Główna zasada mówi o tym, że jeżdżąc na rowerze należy móc swobodnie dotykać stopą podłoża. W innym wypadku jazda jest niestabilna i groźna dla zdrowia. Wybierając rower, warto zabrać do sklepu dziecko i dopasować sprzęt do jego warunków fizycznych.

Rowery dla dzieci 20 cali wyposażone są w pedały, kierownicę i ramę, która też ma określone wymiary. Ponadto w wielu wersjach znajduje się bagażnik, światło, odblask i miejsce na bidon. Pojazd tego rodzaju często wygląda zupełnie tak, jak odpowiednik takiego sprzętu dla osób dorosłych, tyle że jest w zmniejszonej wersji. Zdarzają się jednak również modele typowo dziecięce. Rowery dla dzieci 20 cali często wybierane są jako prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Oczywiście w sklepach można znaleźć nie tylko wersje różniące się poszczególnymi parametrami, ale również kolorystyką. Bardzo ważna jest także wygoda. Rowery dla dzieci 20 cali wymagają wygodnego, wyprofilowanego siodełka. Warto zwrócić uwagę na jego wykonanie i materiał.

Niezwykle ważna sprawa to oczywiście bezpieczeństwo. Dzieci kilkuletnie często jeżdżą dość szybko, po różnych terenach, do tego nie zawsze są uważne i zdarzają się różne otarcia, stuknięcia i zarysowania. Rower powinien być zatem wykonany z dobrych, solidnych materiałów, które zapewnią mu wytrzymałość, jak również odporność na różne czynniki – przede wszystkim mechaniczne, ale także atmosferyczne (np. deszcz, promienie słoneczne). Ważne, aby sprzęt ten był certyfikowany, co będzie jednoznaczne z tym, że został przetestowany przez wskazane instytucje i spełnia wymogi związane z bezpieczeństwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here