Badania genetyczne w ciąży

Wykonanie prenatalnych badań genetycznych w ciąży jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Dzięki tym podstawowym badaniom można określić czy rozwój płodu jest prawidłowy, a także oszacować ryzyko wystąpienia wad rozwojowych i genetycznych.

Poradnia genetyczna Katowice- rodzaje badań prenatalnych i gdzie można je wykonać

Badania prenatalne genetyczne dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne. Pierwszymi wykonywanymi badaniami są zawsze te nieinwazyjnie, które nie niosą żadnego ryzyka dla zdrowia i życia mamy oraz jej dziecka. Zaliczamy do nich USG genetyczne oraz badanie wykonywane z krwi matki. Jeśli badania te wykażą niepokojące wyniki, wtedy rodzice mogą zdecydować się na badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja, biopsja kosmówkowa czy kordocenteza. Jednak w takim wypadku muszą liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych groźnych dla badanych osób. Jeśli chodzi o placówkę taką jak poradnia genetyczna katowice dają wybór zrobienia badań w kilkunastu punktach w całym mieście. Dla przykładu możemy podać takie poradnie jak Gyncentrum na ulicy Żelaznej, Centrum Medyczne Graniczna na ul. Granicznej czy Centrum Medyczne Femina na ul. Kłodnickiej.

Badania genetyczne Katowice- cena badań prenatalnych

Jeśli chodzi o koszt, to badania genetyczne Katowice oferują w podobnych cenach jak inne duże miasta. USG genetyczne jest wykonywane w cenie około 200 złotych, test PAPP-a to koszt około 300 złotych, a testy Harmony i SANCO koszują około 2500 złotych.Badania inwazyjne wiążące się z wyższym ryzykiem są nieco droższe od podstawowych badań genetycznych. I tak za amniopunkcję zapłacimy około 1500 złotych, za badanie FISH około 1000 złotych, a biopsja kosmówki to koszt około 2000 złotych.Powyżej podajemy przybliżone kwoty za badania, ceny mogą znaczne różnić się w zależności od wybranej poradni. Oczywiście, jeśli zgłosimy się z skierowaniem od lekarza ginekologa, za podstawowe badania genetyczne nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów.

Poradnia genetyczna Śląsk- gdzie zrobić badania poza Katowicami

Ale czy mieszkańcy całej aglomeracji i okolic muszą udać się aż do Katowic by wykonać takie badania? Okazuje się, że jeśli chodzi o placówkę taką jak poradnia genetyczna Śląsk posiada ją już w prawie każdym większym mieście. Przyszli rodzice mogą zdecydować się na takie miasta jak Bytom, Sosnowiec, Zabrze, Tarnowskie Góry, Tychy czy Dąbrowa Górnicza. Dobrze jest przed umówieniem się na wizytę sprawdzić opinie o danej placówce oraz dowiedzieć się czy realizuje ona badana w ramach kontraktu z NFZ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here