Kiedy wykonać USG piersi

Badania kontrolne są niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają wykrycie rozmaitych chorób we wczesnym stadium ich rozwoju, a co za tym idzie zwiększają szansę na ich wyleczenie. W przypadku kobiet tego typu badaniami są niewątpliwie: cytologia oraz usg piersi. W ty artykule powiemy sobie właśnie o tym, kiedy należy wykonywać usg piersi kraków.

Wiek kobiet, które powinny być poddawane badaniu jakim jest usg piersi

Lekarze mówią, że pierwsze usg piersi kraków powinno być wykonywane po ukończeniu przez pacjentkę 20. roku życia. Tego typu badanie należy powtarzać mniej więcej co 1,5 – 2 lata, chyba, że lekarz z jakichś powodów zaleci inaczej. USG piersi Katowice wykonuje się aż do momentu osiągnięcia przez kobietę 40. roku życia. Następnie zamiast wyżej wspomnianego, kobietom wykonuje się mammografię. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, badania powinny być wykonywane profilaktycznie, bez względu na to czy dochodzi do zmian w obrębie piersi czy też nie. To co istotne to fakt, że są one bezpieczne dla zdrowia kobiet i nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby wykonywać je nawet w czasie ciąży. Ponadto są również bezbolesne.

Sytuacje, w których wykonanie usg piersi Katowice jest konieczne

Poza profilaktyką, zdarzają się również sytuacje, kiedy koniecznym jest niezwłoczne wykonanie badania usg piersi Katowice pomimo, że było ono robione stosunkowo niedawno. O jakich sytuacjach mowa? Otóż pierwszą z nich jest niewątpliwie ból pojawiający się w którejś z piersi. I nie chodzi tu jedynie o bóle towarzyszące okresie menstruacji, ale o te zupełnie z nią niezwiązane. W takim wypadku konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza specjalisty i wykonanie badania celem dotarcia do źródła bólu. Kolejnym powodem wykonania badania USG Piersi jest odkrycie wyczuwalnej zmiany w piersi podczas przeprowadzania samobadania. Dlatego też tak ważne jest, aby regularnie badać piersi we własnym zakresie, gdyż w innym wypadku nie będzie możliwe trafienie na tego typu zmianę. To samo dotyczy wydzieliny z sutka, na którą również można trafić podczas samobadania. Dodatkowo badania zaleca się osobom, u których wykryto zmiany niezłośliwe w celu obserwacji tych zmian oraz stosującym hormonalną terapię zastępczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here