kombinezon

Nurkowanie to pasja, której ulega sporo osób. Nie ma w tym nic zaskakującego, bowiem nurkując można dostrzec piękno podwodnego świata. Nurkowanie jest możliwe zarówno w oceanach, morzach jak i jeziorach. Trzeba jednak mieć odpowiedni ekwipunek, między innymi kombinezon do nurkowania. Wybór ich jest spory. Jaki warto kupić i jakiego używać?

Temperatura wody ma duże znaczenie

Nie każdy wie, że podstawowym kryterium wyboru kombinezonu jest temperatura wody, w której planujemy nurkować. Kombinezon do nurkowania może być wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze to kombinezony do nurkowania z pianki neoprenowej. Im grubsza pianka, tym kombinezon cieplejszy i gwarantujący wolniejsze wychładzanie się ciała.

Wydawać by się mogło, że najgrubsze kombinezony to najlepszy wybór. Nie jest tak. Zbyt gruby owszem, ochroni ciało przed temperaturą wody, warto jednak pamiętać, że także nie pozwoli organizmowi się wychładzać. Przegrzanie organizmu w zbyt grubym kombinezonie to sytuacja tak samo ryzykowna jak wychłodzenie ciała w zbyt cienkim. Przegrzanie nie jest obojętne dla organizmu, dlatego wybór grubości kombinezonu powinien zależeć od tego w jakiej wodzie chcemy nurkować. Oczywiście istnieje jeszcze opcja zakupu kombinezonu z dodatkowym ocieplaczem. To dobry wybór. Bez niego można użytkować kombinezon w cieplejszej wodzie, Z nim zaś nawet w bardzo wychłodzonej.

Warto pamiętać o efekcie termoklina

Planując nurkowanie w polskich jeziorach, warto pamiętać o tym, że często w nich występuje efekt termoklina. Polega na tym, że do pewnej głębokości woda ma określoną temperaturę, poniżej zaś jest o wiele zimniejsza. Różnica może wynieść kilkanaście stopni. Planując nurkowanie, trzeba i to zjawisko brać pod uwagę i dobierać właściwy kombinezon

Nie bez znaczenia jest również to, ze temperatura wody zawsze wraz z głębokością spada. Ciśnienie wody zaś powoduje coraz większy ucisk na kombinezon, przez co pianka zmniejsza swoją grubość. Chcąc bezpiecznie nurkować i nie narażać ciała ani na przegrzanie ani na wychłodzenie, trzeba też to brać pod uwagę, szczególnie jeśli chcemy nurkować na znaczne głębokości. Oczywiście takie nurkowanie można się zdecydować jeśli mamy już jakieś doświadczenie w nurkowaniu. Amator nie powinien ryzykować. Powinien się do nurkowania na mniejsze głębokości.

Kombinezony do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here