Najlepsze kosmetyki dla dzieci

Dzieci to bardzo specyficzna grupa, jeżeli chodzi o kosmetyki. Ze względu na to, że ich skóra jest wyjątkowo delikatna, a co za tym idzie podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, uczulenia czy alergie skórne, właśnie dlatego wszelkiego rodzaju kosmetyki dla dzieci powinny być wybierane z ogromną ostrożnością.

Kosmetyki dla dzieci

Wybierając kosmetyki dla dzieci w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Inne kosmetyki stosuje się w przypadku noworodków, a inne dla np. dzieci powyżej 3 roku życia. Te różnic wynikają z różnej budowy skóry dzieci, która do 3 roku życia praktycznie nie posiada żadnej bariery ochronnej. Dopiero powyżej 3 roku życia skóra dziecka jest w pełni wykształcona, a co za tym idzie spełnia tez wszystkie funkcje ochronne. Nie każdy kosmetyk wiec przeznaczony jest dla tych najmłodszych, zaś nierozmyślne wybieranie produktów może spowodować, że wyrządzimy dziecku więcej krzywd niż pożytku.

Jak wybierać kosmetyki dla dzieci?

Jedną z najlepszych praktyk w przypadku wyboru odpowiednich kosmetyków dla dzieci jest kupowanie ich w aptekach, czyli wybieranie tzw. dermokosmetyków dla dzieci. Z zasady dermokosmetyki mają tak dobrany skład w taki sposób, że jest on bezpieczniejszy dla wrażliwej skóry małych dzieci. W formularzach kosmetycznych oznaczanych mianem dermokosmetyków, pomija się wszelkiego rodzaju substancje powierzchniowo-czynne, barwniki czy zapachy, które w największym stopniu odpowiedzialne są za podrażnienia czy alergie skórne. To też sprawia, że kosmetyki apteczne (dermokosmetyki) możemy uznać za bezpieczniejsze, niż te standardowe, drogeryjne. W przypadku dzieci, zaleca się, aby wybierać tzw. emolienty i inne łagodne środki do mycia i kąpieli dla niemowląt. na rynku bardzo popularny jest także nurt eko, w którym polecane są kosmetyki na bazie roślinnej, bez konserwantów i innych składników, które potocznie uważanych są za te „złe”. Popularne jest także mycie dzieci w samej wodzie, przy czym za nurtem tym jest jak zwykle spore grono zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Bez względu jednak na nasze przekonania, wszelkiego rodzaju kosmetyki dla dzieci (niezależnie od tego skąd pochodzą, czy są dermokosmetykami, czy produktami eko), muszą być bezpieczne. Zgodnie z obowiązującym prawem kosmetycznym, każdy wypuszczany na rynek produkt musi być restrykcyjnie przebadany i posiadać komplet dokumentacji potwierdzającej jego bezpieczeństwo. Kosmetyki dla dzieci mają nawet bardziej zaostrzone wymagania co do badań, składów i stężeń substancji aktywnych, niż te dla dorosłych.

Najlepsze kosmetyki dla dzieci?

Według powszechnie przyjętej opinii, dzieci nie wymagają do pielęgnacji dużej ilości kosmetyków. Zwykle zaleca się wybór dwóch, dobrych jakościowo produktów pielęgnacyjnych. Pierwszym z nich jest produkt myjący, łagodny, który skutecznie oczyści skórę dziecka. Tego typu kosmetyk, ze względu na jeszcze sporą dysfunkcyjność skóry dziecka, a co za tym idzie większą przepuszczalność i szybszą utratę wody, musi ją odpowiednio zabezpieczyć. Wśród tego typu produktów polecane są produkty określane mianem emolientów. Pod pojęciem emolientów kryją się zarówno pojedyncze surowce zastosowane w produkcie kosmetycznym, jak i kosmetyki wieloskładnikowe, które działają poprzez tworzenie na powierzchni skóry specjalnej warstwy (tzw. warstwy okluzyjnej). Warstwa ta ma za zadanie zabezpieczanie uszkodzonej/nie w pełni wykształconej bariery lipidowej skóry, która to stanowi przeszkodę dla wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych. Ponadto okluzja ogranicza także utratę wody oraz innych substancji podstawowych z jej głębszych warstw. Nazwa tej specyficznej grupy produktów pochodzi od słowa „emoliare”, oznaczającego zmiękczanie. Niezwykle ważnym kosmetykiem dla dzieci jest też preparat ochronny z SPF, to szczególnie ważna ochrona skóry w trakcie narażenia na promieniowanie słoneczne. Kolejnym ważnym kosmetykiem jest produkt utrzymujący prawidłowe nawilżenie skóry. Może to być krem lub balsam specjalnie dla dzieci, który w składzie będzie miał składniki nawilżające np. naturalne oleje lub glicerynę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here