Jakie badania może zlecić dermatolog

Choroby skórne mogą być nie tylko dokuczliwe, ale także bardzo niebezpieczne. Skóra, jako naturalna osłona immunologiczna organizmu, potrafi zdradzić pierwsze symptomy tego, że coś niepokojącego dzieje się wewnątrz ciała. Dlatego warto ją obserwować, a w razie zauważenia jakichkolwiek zmian, wyprysków, podejrzanych śladów, udać się do dermatologa.

Wstępna analiza zmian widocznych gołym okiem

Dermatolog musi przede wszystkim obejrzeć zmiany skórne, które stały się udziałem danego pacjenta. Takie schorzenia jak trądzik, łuszczyca czy egzema są widoczne gołym okiem, więc specjalista będzie w stanie zdiagnozować je od ręki.

Dodatkowym elementem takiego badania jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Dermatolog może zapytać np. o to czy pacjent uskarżał się już wcześniej na tego typu problemy, czy w ostatnim czasie zmienił swoją dietę lub środowisko, w którym przebywa, czy zmiany na skórze swędzą, czy też pozostają neutralne pod tym względem. Wszystkie te elementy mogą mieć znaczenie dla postawienia prawidłowej diagnozy. Nie zawsze jednak sam ogląd pacjenta bez użycia dodatkowych przyrządów wystarczy.

Dermatoskopia i badania mykologiczne

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które odbywa się z użyciem dermatoskopu. Przypomina on nieco zwykłą lupę. Pod dermatoskopem lekarz ogląda i ocenia wygląd pieprzyków, i znamion. Dermatoskopia jest badaniem, które niezwykle przysłużyło się w ostatnim czasie szybkiej wykrywalności raków skóry.

Badania mykologiczne z kolei wykonuje się pod kątem grzybów i szkodliwych mikroorganizmów. Od pacjenta pobiera się materiał biologiczny, który następnie jest badany pod mikroskopem. Badanie potrafi nie tylko zdiagnozować problem grzybicy, ale także określić z jakim rodzajem grzyba dany pacjent się zmaga. Pobieranie wymazów i zeskrobin ciała jest bardzo często praktyką dermatologiczną w leczeniu różnych schorzeń.

Wykonywanie testów alergicznych

Mówi się, że alergia jest chorobą XXI wieku. Biorąc pod uwagę coraz większą ilość chemicznych produktów w sklepach oraz poziom dewastacji środowiska naturalnego, trudno się temu dziwić. Często pacjenci z alergiami skórnymi przychodzą w pierwszej kolejności do dermatologa.

Dermatolog zleca wówczas wykonanie testów alergicznych. Testy takie mogą być wykonywane z krwi pacjenta. Natomiast często zdarza się, iż testy przeprowadza się poprzez wprowadzenie do organizmu małej ilości substancji potencjalnie uczulającej i obserwowanie reakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here