Noc dla włosów, czyli jak obudzić się z pięknymi kosmykami

Noc to czas regeneracji – nie tylko odpoczywa wtedy nasze ciało i mózg, ale też skóra i… włosy. Niestety o tych ostatnich często zapominamy. A o włosy, tak samo jak o cerę, warto zadbać jeszcze przed spaniem, żeby rano obudzić się z pięknymi i odżywionymi kosmykami. Zobacz, jak o nie zadbać nocą!

Często nie jesteśmy świadome, jak bardzo to, w jaki sposób śpimy wpływa na kondycję naszych włosów. Znaczenie ma nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale też fryzura, w jakiej kładziemy się spać, czy nawet poduszka. Oto kilka rad, które pozwolą Ci ochronić Twoje włosy nocą, dzięki czemu rano będą lśniące i łatwe w uczesaniu.

Do spania tylko z suchymi włosami

Najważniejsza zasada nocnej pielęgnacji brzmi: nigdy, ale to nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami! Jeśli masz grube, mięsiste pasma istnieje ryzyko, że rano wciąż będą mokre. Wilgotne włosy są też o wiele delikatniejsze, a co się z tym wiąże – podatne na uszkodzenia. Spanie z mokrymi włosami to więc prosta droga do połamanych końcówek.

Jeśli nie lubisz lub nie chcesz suszyć włosów suszarką, masz dwa wyjścia: myć włosy rano lub robić to odpowiednio wcześniej wieczorem. Tak, by same zdążyły wyschnąć, zanim Ty ułożysz się do snu. Pomocny może okazać się ręcznik z mikrofibry – owiń nim włos i zostaw na chwilę. Ręcznik wchłonie nadmiar wody, dzięki czemu Twoje włosy będą schły szybciej.

Rozpuszczone czy związane?

Lepiej spać w rozpuszczonych czy w spiętych włosach? Wiązać je na noc w koczek, zaplatać warkocze, a może nawijać na wałki? W ciągu nocy zazwyczaj zmieniamy swoją pozycję ok. 20-30 razy w związku z czym, nasze włosy są stale narażone na uszkodzenia – m.in. zagniecenia, wyrywanie czy kruszenie. Co więcej, rano często włosy są zbyt napuszone i ciężkie do ułożenia. Jak więc spać?

Rozwiązaniem, które polecają fryzjerzy, jest zaplatanie włosów w luźne warkocze i związywanie ich miękką, obszytą materiałem gumką. Dzięki temu pasma nie plączą się i nie łamią. Dodatkowy plus? Rano obudzisz się z pięknymi i naturalnymi falami!

Ciasne koki i koński ogon obciążają nocą cebulki i mogą sprzyjać wypadaniu włosów, dlatego staraj się ich unikać.

Olejowanie na noc. Jak należy to zrobić?

Świetnym sposobem na nocną pielęgnację pasm jest ich olejowanie. Włosy, tak samo jak i skóra twarzy, są wtedy nastawione na regenerację. To więc idealny czas na podanie im dobroczynnych składników odżywczych zawartych w olejach. Jak to zrobić?

Po pierwsze wybierz olej dla siebie – może być to np. olej kokosowy, arganowy, masło shea, olej lniany czy olej macadamia. Nałóż 1-2 łyżki wybranego preparatu na dłoń i delikatnie go rozetrzyj (w ten sposób rozgrzejesz olej). Następnie wetrzyj go w suche włosy – od skroni aż po końce. Zapleć włosy w luźny warkocz i połóż się spać. By nie pobrudzić poduszki, zabezpiecz ją ręcznikiem.

Rano umyj włosy – najlepiej, jeśli najpierw nałożysz na nie odżywkę lub maskę (zemulgują one olej i łatwiej będzie go zmyć), a dopiero potem umyjesz je łagodnym szamponem. Zabieg możesz wykonywać raz lub nawet dwa razy w tygodniu.

Satynowa poduszka dla pięknych włosów

Jeśli mimo naszych porad trudno jest znaleźć Ci odpowiednią fryzurę do spania dla siebie, to koniecznie zaopatrz się w satynową poduszkę. Tkanina ta będzie najlepsza dla delikatnych włosów. Pasma będą się po niej lekko ślizgały, nie będą się łamały ani kruszyły. Jeśli boisz się, że satynowa poszewka będzie się elektryzowała, to po prostu wybierz płyn antystatyczny do tkanin i gotowe!

Stylizowanie włosów na noc: kok, warkocz i…papiloty!

Jak uczesać się do spania, by rano obudzić się z piękną fryzurą? Mamy na to patent! Dzięki tym wskazówkom na stylizację włosów poświęcisz nie więcej niż 10 minut, a rano obudzisz się z pięknie pofalowanymi włosami!

  1. Luźny kok: koniecznie na czubku głowy. Jak go wykonać? Po prostu zbierz włosy do góry, skręć je w kok i zwiąż gumką. Zwróć uwagę, żeby wszystkie były równo zebrane – inaczej pojedyncze kosmyki mogą się odkształcić i odróżniać od reszty.
  2. Delikatny warkocz: jeśli masz grube włosy, to zamiast koka możesz postawić na warkocz. Zapleć go nisko od wysokości karku i końcówki zwiąż miękką gumką. Rano efekt loków będzie naturalny i delikatny.
  3. Zaplatana korona: jeśli masz wprawę, to spokojnie możesz zapleść na noc koronę na czubku głowy – taka fryzura jest bardzo wygodna do spania, a do tego pomaga wyczarować piękne fale. Spróbuj sama!
  4. Ślimaczki: podziel włosy na dwie partie i zakręć na palcach ślimaki. Zabezpiecz włosy gumką i połóż się spać. Efekt z pewnością Cię zaskoczy.  
  1. Papiloty: najlepiej czujesz się w falach i loczkach? Zakręć na noc papiloty. Użyj do tego miękkich gąbek, by rano obudzić się z piękną fryzurą.

Autorką artykułu gościnnego jest Marysia – redaktorka magazynu internetowego NMAG o pielęgnacji włosów i skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here